Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Zalas
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja Apostoła
Kościół
Św. Marii Magdaleny i Andrzeja Apostoła
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/09741
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
1751 rok
Technika i materiał
marmur dębnicki kuty, polerowany; stop miedzi, sztancowany
Wymiary podstawowe
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Na ośmiobocznej podstawie o fazowanej, lekko wklęsłej krawędzi osadzony prostopadłościenny cokół, na którym trzon w typie gruszkowym podtrzymujący półkulistą, puklowaną czarę z wklęsłym, profilowanym brzegiem. Pokrywa z płaskim brzegiem przechodzącym w lekko wybrzuszony cokół i zwężające się ku górze puklowania z kulą i krzyżem. Na bocznej ściance cokołu kuta data „A(NNO) D(OMINI) 1751”.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonana z czarnego marmuru chrzcielnica posiada formy charakterystyczne dla tego typu dzieł powstających w jednym z najważniejszych ośrodków kamieniarskich w Dębniku koło Krzeszowic. Tamtejsze kamieniołomy, wokół których zlokalizowane były niewielkie warsztaty kamieniarskie były własnością karmelitów bosych z Czernej. Kamieniarze płacili karmelitom podatek (nazywany olborą) od wydobycia drogocennego materiału. W prowadzonym przez karmelitów spisie tego podatku odnotowano nazwisko kamieniarza wykonującego chrzcielnicę do Zalasu – Franciszka Bielawskiego, przedstawiciela wielopokoleniowej rodziny kamieniarzy (brat Jakuba i Stanisława Bielawskich), autora wielu wybitnych dzieł projektowanych przez architekta Francesca Placidiego, np. ołtarza głównego w katedrze we Fromborku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Chrzcielnica z marmuru dębnickiego wykonana została w 1751 roku przez Franciszka Bielawskiego. Należy do typowych dla późnego baroku dzieł, którego formy w postaci trzonu w typie gruszkowym i puklowanej czary powtarzano wielokrotnie w XVII i XVIII wieku.

Bibliografia

Tatarkiewicz Władysław, "Czarny marmur w Krakowie" , „Prace Komisji Historii Sztuki PAU” , s. 79-152
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-48

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności