Rzeźba została wykonana do ołtarza w 1826 roku i odnowiona wraz z nim w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Rzeźba ścięta na cokole przedstawiająca stojącego frontalnie św. Kazimierza. Święty lewą stopę wystawia przed prawą, ma lekko uniesioną głowę, oczy skierowane w górę, nos prosty, usta wąskie. Jasnobrązowe włosy spływają mu falami na kark i ramiona, na głowie mitra książęca. Prawą rękę wyciąga przed siebie, w lewej, zgiętej w łokciu trzyma kwiat lilii. Jest ubrany w płaszcz zdobiony na kołnierzu motywami imitującymi cętki na futrze gronostajowym. Spod niego wystaje fragment zapinanej na guziki tuniki oraz wysokie buty. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty złocone, lilia srebrzona.
Święty Kazimierz urodził się w 1458 roku w Krakowie, był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego nauczycielami byli m.in. Jan Długosz, Filip Kallimach oraz św. Jan z Kęt. Kazimierz brał udział w życiu politycznym, prowadził działalność charytatywną, wiódł życie pełne świętości. Zmarł na gruźlicę. Przedstawiono go w stroju książęcym, jak trzyma w ręce kwiat lilii. Roślina odwołuje się do złożonych przez niego ślubów czystości i odrzuconej propozycji małżeństwa z córką cesarza Fryderyka III. Rzeźbę cechuje dobra jakość artystyczna – ma poprawnie odwzorowane proporcje ciała, gesty oraz sposób ułożenia fałdów szat.
Rzeźba została odnowiona wraz z ołtarzem w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Rzeźba przedstawiająca św. Kazimierza Jagiellończyka powstała w 1826 roku i była wielokrotnie odnawiana. Cechuje ją dobra jakość wykonania – prawidłowo oddano proporcje ciała oraz gesty rąk.
Agata Felczyńska , "Św. Kazimierz Jagiellończyk", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-jagiellonczyk