Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Bieńkówka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Tagi
św. Józef z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
lewa strona ołtarza bocznego Matki Bożej z Lourdes
Identyfikator
DZIELO/13778
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
gips, odlewany, polichromowany
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 114 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura o nieustalonej atrybucji, z końca XIX wieku lub początku XX wieku, ustawiona na ołtarzu bocznym Matki Bożej z Lourdes, który sprowadzono w 1796 roku z kościoła św. Norberta w Krakowie.

Opis

Rzeźba ustawiona na wysokim prostopadłościennym cokole, o ściętych narożach, w górnej części profilowanym. Święty Józef ukazany frontalnie, w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku, lewą go przytrzymujący, z gałązką białej lilii przyciśniętą do piersi lewą ręką. Ubrany w jasnobeżową, długą suknię z długimi rękawami oraz jasnobrązowy płaszcz założony na plecy i spływający połami do przodu. Twarz św. Józefa podłużna, o podkreślonych kościach policzkowych, z długim i wąskim nosem, małymi i drobnymi ustami, okolona średniej długości brodą, rozdzieloną na dwa pukle oraz średniej długości, ciemnobrązowymi włosami. Dzieciątko Jezus zwrócone trzy czwarte w lewo, w pozycji siedzącej, z rękoma rozpostartymi szeroko na boki. Ubrane w długą, białą sukienkę, obwiedzioną na brzegach złotą lamówką. Twarz okrągła, z długim i szerokim nosem, z zarumienionymi policzkami; włosy jasnobrązowe, kędzierzawe, z wyraźnymi zakolami. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba została wykonana z zachowaniem właściwych proporcji, jednak z dużym uproszczeniem w partii dłoni i stóp. Święty Józef ukazany jest w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie rzeźby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry, rzeźba kompletna, niewielkie ubytki polichromii.

Streszczenie

Rzeźba św. Józefa z kościoła w Bieńkówce ukazująca go z Dzieciątkiem Jezus na ręku oraz gałązką białej lilii w dłoni jest przejawem najpopularniejszego sposobu ujęcia tego świętego w ikonografii XIX i XX wieku.

Bibliografia

"Bieńkówka przez siedem wieków", Kraków 2003
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności