Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XIX wieku św. Józef z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy
Identyfikator
DZIELO/04473
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono prace konserwatorskie obrazu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zwieńczonego łukiem nadwieszonym z uskokiem, w profilowanym obramieniu. Niemal całe pole obrazowe wypełnia postać św. Józefa z Dzieciątkiem. Józef został przedstawiony w ujęciu do kolan, zwrócony w lewo, z głową przechyloną lekko na bok w stronę Dzieciątka, ukazaną w głębokim światłocieniu, okoloną siwą brodą i skręconymi w pukle siwymi włosami. Nad głową złoty nimb. Jest ubrany w niebieską suknię lamowaną pod szyją złotem i brunatny, podbity zielenią, drapowany płaszcz, który przechodzi przez jego lewy bark i otacza prawe biodro. Oburącz podtrzymuje na jasnych tkaninach nagie, jaśniejące blaskiem Dzieciątko. Twarz małego Jezusa jest otoczona złotymi puklami. Dzieciątko prawą rączką dotyka brody Józefa, a lewą wznosi ku górze. Tło ciemnobrunatne, nieznacznie rozjaśnione w górnej części, frontalne światło łagodnie wydobywa z mroku postać Józefa i oświetla Dzieciątko.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany jak podtrzymuje Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz o statycznej, centralnej kompozycji jest typowym przykładem dziewiętnastowiecznego malarstwa, w którym linearyzm przeważa nad malarskością, a postacie są przedstawione w strojach historyzujących lub ponadczasowych. W sposób powszechny dla malarstwa religijnego osoby zostały ustawione na nieokreślonym tle przypominającym skłębione obłoki.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono prace konserwatorskie obrazu.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany do neobarokowego ołtarza i stanowi przykład malarstwa religijnego XIX wieku. Charakteryzuje się statyczną, centralną kompozycją oraz linearnym traktowaniem formy. W sposób powszechny dla malarstwa religijnego postacie zostały ustawione na nieokreślonym tle przypominającym skłębione obłoki.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności