Dzieje zabytku nie są znane.
Rzeźba pełnoplastyczna, przedstawiająca stojące na profilowanej podstawie Dzieciątko Jezus. Wzrok skierowany przed siebie, nos mały, prosty, usta pełne, kości policzkowe wydatne. Włosy brązowe, na głowie bordowa, zamknięta korona ze złotymi elementami. Prawa ręka wyciągnięta w geście błogosławieństwa, w lewej królewskie jabłko. Tunika biała z długimi rękawami, zdobiona monogramem IHS z promieniami na piersi, wicią kwiatową oraz złotą lamówką. Płaszcz bordowy ze złotym wykończeniem spięty pod szyją. Szaty płasko fałdowane. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.
Samodzielne, pełnoplastyczne figury Dzieciątka Jezus pojawiały się od początku XIV wieku. Pochodziły głównie z żeńskich klasztorów, gdzie były kładzione w kołyskach jako figury jasełkowe lub służyły za wizerunki kultowe. Od XV wieku przedstawienia Dzieciątka z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa i trzymającego kulę z krzyżem w lewej, stawiane są na ołtarzu lub kładzione do żłóbka. Wizerunek stojącego Dzieciątka Jezus rozpowszechnił się w Hiszpanii w czasach kontrreformacji.
Najbardziej czczone na świecie figurki Jezusa (Jezulatko) znajdują się w Rzymie w kościele Santa Maria in Aracoeli (koniec XV w.) oraz w Pradze w kościele Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej na Małej Stranie (XVI w.). Słynąca cudami figurka Jezusa pochodząca z Koleto (i zwana z tego powodu Koletańskim, XVII w. ?) znajduje się w należącym do zakonu bernardynek kościele św. Józefa w Krakowie, zaś pierwsze w Polsce sanktuarium Dzieciątka Jezus powstało we wsi Jodłowa, na Podkarpaciu.
Postać Dzieciątka Jezus z kościoła w Lachowicach jest ubrana w królewskie szaty; ma na sobie suknię, purpurowy płaszcz, na głowie koronę, w lewej ręce trzyma jabłko królewskie zwieńczone krzyżem symbolizujące władzę na światem. Figurka jest podobna do praskiej, ma też podobną wysokość. Odróżnia je fakt, że gipsowa postać z Małopolski jest odlewem z zaznaczonym ubraniem, na które zakłada się kolejne sukienki, natomiast figurka z Pragi jest naga i musi być ubierana.
Dobry.
Figurka Dzieciątka Jezus pochodzi najpewniej z XX wieku i jest bliska szesnastowiecznemu wizerunkowi przechowywanemu w kościele Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej na Małej Stranie w Pradze. Lachowicka figura jest odlewem z gipsu z zaznaczonym ubraniem, na które dopiero zakłada się kolejne szaty.
Agata Felczyńska, "Dzieciątko Jezus", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dzieciatko-jezus