Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Budzów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Matki Boskiej Pocieszenia
Tagi
feretron św. Józef z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
północne ramię transeptu
Identyfikator
DZIELO/13277
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
gips, odlewany, polichromowany; podstawa drewniana, rzeźbiona, polichromowana
Wymiary podstawowe
wysokość – 125 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 63 x 48 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Feretron powstał w pierwszej połowie XX wieku. Należał do któregoś z licznych bractw religijnych, funkcjonujących przy kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Budzowie.

Opis

Rzeźba ustawiona na wysokim, profilowanym, prostopadłościennym cokole, w górnej części o ściętych narożach. Święty Józef został ukazany w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku, lewą ręką święty przyciska do piersi białą lilię, a dłonią podtrzymuje siedzącego Jezusa. Święty Józef ubrany w złotą, długą suknię z długimi rękawami oraz brązowy płaszcz. Jego twarz jest podłużna, o podkreślonych kościach policzkowych, z długim i wąskim nosem, małymi i drobnymi ustami, okolona średniej długości brodą, rozdzieloną na dwa pukle oraz średniej długości, ciemnobrązowymi włosami. Dzieciątko Jezus zwrócone trzy czwarte w lewo, w pozycji siedzącej, z rękami rozpostartymi szeroko na boki. Ubrane w długą, białą sukienkę, obwiedzioną na brzegach złotą lamówką. Twarz okrągła, z długim i szerokim nosem, z zarumienionymi policzkami; włosy jasnobrązowe, kędzierzawe, z wyraźnymi zakolami. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Feretron to obraz lub rzeźba umieszczone w ozdobnej ramie, z podstawą zaopatrzoną w otwory na drążki do noszenia podczas procesji. Zygmunt Gloger w „Encyklopedii staropolskiej” pochodzenie słowa „feretron” czy „feretrum” wywodził ze starożytnego Rzymu, gdzie określało posągi niesione w pochodach triumfalnych. Jedna z pierwszych procesji chrześcijańskich z niesieniem wizerunku odbyła się w 590 roku, kiedy w Rzymie zapanowała epidemia tyfusu. Papież Grzegorz I Wielki zarządził w siedmiu kościołach Rzymu odprawienie nabożeństw suplikacyjnych, tzn. błagalnych. Nabożeństwa te były połączone z procesjami, w czasie których niesiono obraz Matki Boskiej. Feretron z rzeźbą św. Józefa powstał w pierwszej połowie XX wieku. Należał do któregoś z licznych bractw, stowarzyszonych przy kościele Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie. Święty Józef ukazany jest w tradycyjnym typie ikonograficznym z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Zbawiciela oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie rzeźby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Feretron św. Józefa powstał w pierwszej połowie XX wieku. Należał do któregoś z bractw, licznie stowarzyszonych przy kościele Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Maria Bartnik Józef, Storożyńska Ewa , "Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski", Warszawa 2011
Gloger Zygmunt, "Encyklopedia staropolska ilustrowana, t. 2", Warszawa 1901

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności