Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Szaflary
Miejscowość
Szaflary
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Biały Dunajec
Parafia
Św. Andrzeja Apostoła
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14365
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
1900 rok
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; stop miedzi, odlewany, cyzelowany
Wymiary podstawowe
wysokość – 170 cm
Inne wymiary – wys. bez pokrywy – 120 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 76 x 76 cm
Średnica czary – 70 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 70 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Opis

Chrzcielnica wkomponowana w wysoką i szeroką niszę w północnej ścianie pierwszego przęsła prezbiterium, ujętą wykonanymi z drewna cokołami i kanelowanymi półkolumnami o kompozytowych kapitelach z impostami, między którymi profilowana arkada z Okiem Opatrzności w kluczu. Nisza pokryta polichromią ukazującą Chrzest Chrystusa w Jordanie. Podstawa na rzucie ośmioboku, profilowana i fazowana w górnej części. Założony na rzucie ośmioboku cokół stanowi podstawę trzonu na rzucie koła, o części środkowej w typie gruszkowatym, zwieńczonego ośmioboczną płytą podpierającą rozłożystą czarę o powierzchni imitującej puklowanie. Czarę wieńczy pokrywa w kształcie dzwonu o gęsto profilowanej powierzchni, zwieńczonego kulą z krzyżem. Na dwóch bokach cokołu chrzcielnicy inskrypcja „FR(ANCISZEK) TUMIDALSKI / majst(er) kamien(iarski) / DĘBNIK KRZESZOWICE / 1900”.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonana w 1900 roku chrzcielnica powiela formy typowe dla dzieł tego rodzaju powstających w XVII i XVIII wieku. Jej autorem był Franciszek Tumidalski, jeden z wielu kamieniarzy dzierżawiących od karmelitów bosych w Czernej kamieniołom nazywany w źródłach „łomem Tumidalskiego”. Materiał, z którego wykonywano w Dębniku różnego rodzaju dzieła sztuki nazwany popularnie marmurem dębnickim, krakowskim lub siedleckim (od pobliskiej wioski Sielec) i tak określany w źródłach z epoki jest w rzeczywistości silnie skrystalizowanym wapieniem organogenicznym o barwie popielatej uzyskującym w wyniku polerowania barwę czarną (zob. słownik terminologiczny).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Wykonana z czarnego marmuru chrzcielnica powiela formy stosowane w okresie baroku. Powstała w 1900 roku, a jej autorem był kamieniarz Franciszek Tumidalski, dzierżawiący pod koniec XIX wieku i na początku następnego stulecia łom czarnego marmuru w Dębniku od karmelitów bosych w Czernej, do których należały kopalnie cennego kruszcu.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności