Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Radziszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Wawrzyńca w Radziszowie
Tagi
malarstwo XX wieku św. Józef z Dzieciątkiem sztuka religijna
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06079
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1947 rok
Technika i materiał
olej na płycie pilśniowej (?)
Wymiary podstawowe
szerokość – około 1,5 m
wysokość – około 2 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1947 roku i umieszczony w ołtarzu głównym.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum stojące Dzieciątko Jezus wręcza lilię siedzącemu św. Józefowi. Święty ukazany jako starszy mężczyzna z twarzą okoloną siwą brodą. Siwe, długie włosy opadają mu na kark. Ubrany jest w fioletową suknię i żółty płaszcz. Pochyla się w stronę Dzieciątka. Jezus został ukazany w wykroku, lewą ręką trzyma łodygę, prawą czyni znak błogosławieństwa. Jest ubrany w białą, sięgającą kolan szatę. wokół głów obu postaci promieniste nimby. Po prawej stronie, w tle znajduje się Matka Boska czytająca otwartą księgę, w towarzystwie dwóch aniołów. Maria est szczelnie okryta białym płaszczem, anioł obok niej nosi białą suknię i różową tunikę. Przed nimi widoczny fragment klęczącej postaci zrywającej kwiaty róż. Po lewej stronie kompozycji warsztat stolarski, w którym pracuje anioł. Na pierwszym planie koszyk z narzędziami, przed nogami Jezusa róże, za nimi młotek i deski. W tle górzysty krajobraz z drzewami i ciemne chmury z jasnym obłokiem.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany z Dzieciątkiem Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, prowadząc ukazany w tle warsztat stolarski. Stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz jest przykładem dwudziestowiecznego malarstwa, w którym linearyzm przeważa nad malarskością, a postacie są przedstawione w strojach historyzujących lub ponadczasowych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz św. Józefa został namalowany do ołtarza głównego i stanowi przykład malarstwa religijnego XX wieku. Charakteryzuje się statyczną, centralną kompozycją oraz linearnym traktowaniem formy.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Niechaj Małgorzata, Niechaj Józef, "Radziszów. Z dziejów wsi i jej mieszkańców ", Radziszów 2015

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Józef ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności