Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Bieńkówka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany krucyfiks rzeźba XIV wieku rzeźba XV wieku
Identyfikator
DZIELO/13752
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIV/XV wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 158 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 76 cm
Szerokość figury – 52 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Do krzyża przybita trzema gwoździami figura Chrystusa na szeroko rozpiętych ramionach, z nogami ugiętymi w kolanach, założonymi prawa na lewą. Chrystus został przedstawiony w typie Cristo vivo, ze spuszczoną na prawe ramię głową, z otwartymi oczami. Spod zielonej korony cierniowej spływają na ramiona i plecy ciemnobrązowe, długie włosy. Biodra ciasno okryte czerwonym perizonium przewiązanym na prawym boku, z końcem układającym się w drobne, kaskadowe fałdy. Sylwetka szczupła o podkreślonej linii żeber; na ciele widoczne ślady Męki. Nad głową Chrystusa titulus w formie banderoli z napisem: „INRI”. Krzyż gładki, brązowy; polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Drewniany krucyfiks gotycki datowany na koniec XIV lub początek XV wieku, częściowo przerzeźbiony i przemalowany o widocznych cechach rzeźby gotyckiej: wyraz umęczonej twarzy, bezwładnie otwarte usta, włosy ułożone w ciasno skręcone pukle i perizonium ciasno oplatające biodra z jednym końcem ułożonym na boku w spływające kaskadowo fałdy. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora rzeźby i jej pierwotnego umiejscowienia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny; brak dwóch palców u lewej ręki Jezusa, ubytki i spękania w warstwie polichromii, figura silnie przemalowana.

Streszczenie

Drewniany krucyfiks gotycki datowany na koniec XIV lub początek XV wieku częściowo przerzeźbiony i przemalowany o widocznych cechach rzeźby gotyckiej.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności