Obraz został zakupiony od artystki w 1953 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta w złotej, profilowanej ramie. Na tle schematycznie malowanych ciemnoniebieskich chmur ukazany św. Józef z Dzieciątkiem Jezus w ramionach. Święty przedstawiony do kolan, frontalnie z głową zwróconą lekko w prawo. Twarz ma owalną, o wyrazistych rysach, okoloną siwym zarostem z wąsami oraz krótkimi, lekko falowanymi włosami. Nos prosty, usta wąskie, oczy ciemnobrązowe. Święty Józef jest ubrany w fioletową tunikę przewiązaną w pasie oraz złoty płaszcz zarzucony na ramiona i plecy. Dzieciątko siedzi wyprostowane, jest zwrócone w trzech czwartych w lewo, prawą dłonią wspiera się na przedramieniu świętego, w lewej, wyciągniętej ponad głowę trzyma białą lilię. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach, z małym, szerokim nosem, wąskimi ustami i jasnoniebieskimi oczami, okoloną krótkimi, jasnobrązowymi włosami, układającymi się w pukle. Dzieciątko jest ubrane w białą tunikę. Kolorystyka obrazu jasna, w prawym dolnym rogu sygnatura artystki: „J. Rymar[...]”.
Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany jak podtrzymuje Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz ma statyczną, centralną kompozycję, twarze postaci są potraktowane realistycznie, natomiast szaty zostały oddane w sposób schematyczny. Artystka jest również autorką polichromii kościoła.
Dobry.
Obraz został zakupiony w 1953 roku przez ówczesnego proboszcza Józefa Kluskę od krakowskiej artystki Jadwigi Rymarówny, która jest jednocześnie autorką polichromii kościoła.
Agata Felczyńska , "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-20