Rzeźba została wykonana do ołtarza w 1826 roku i odnowiona wraz z nim w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Rzeźba ścięta z tyłu, na cokole, przedstawiająca św. Jana Kantego ukazanego w całej postaci, zwróconego nieznacznie w lewo. Święty obiema rękami przyciska do ciała zamkniętą księgę ze skrzyżowanymi berłami, godłem Uniwersytetu Krakowskiego na okładce. Spogląda w górę, ma owalną, szczupłą twarz z dużymi, szeroko otwartymi oczami i prostym nosem, okalają ją ciemnobrązowe, krótkie, zaczesane do tyłu włosy. Święty ma krótką brodę oraz wąsy. Jest ubrany w obszerną togę uniwersytecką z szerokimi rękawami, które sięgają ud. Na głowie ma biret. Tkanina płaszcza spływa do ziemi podłużnymi, równoległymi fałdami. W partiach ciała polichromia naturalistyczna, płaszcz i atrybuty złocone.
Święty Jan (1390-1473) urodził się w Kętach, stąd zwany jest Kantym. Był wykładowcą na Uniwersytecie Krakowskim, dlatego został przedstawiony w todze profesorskiej. Znany był z wiary, ascezy i uczynków miłosierdzia. Jest patronem Polski, archidiecezji krakowskiej, Krakowa, profesorów i młodzieży. Księga, którą trzyma w dłoniach, jest symbolem nauki oraz mądrości.
Rzeźbę cechuje dobra jakość wykonania, prawidłowo oddano proporcje ciała oraz gesty rąk.
Rzeźba została odnowiona wraz z ołtarzem w 1923, 1970, między 1987 i 1991 rokiem oraz ostatni raz w 2012 roku.
Rzeźba przedstawiająca św. Jana Kantego powstała w 1826 roku i była wielokrotnie odnawiana. Cechuje ją dobra jakość wykonania – prawidłowo oddano proporcje ciała oraz gesty rąk.
Agata Felczyńska , "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-6