Św. Jan Ewangelista

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Frydman
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku Spisz
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/12016
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1751-1757
Fundator
Michał Lorencs, Antál Mednyanszky de Megyes
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz główny wraz z dekoracją rzeźbiarską powstał w latach 1751-1757 w czasie modernizacji wnętrza świątyni staraniem ówczesnego proboszcza, księdza Michała Lorencsa, przy wsparciu barona Antála Mednyanszkyego de Megyes, który miał przywilej patronatu w stosunku do kościoła. Z niezachowanej do dziś księgi rachunkowej z lat 1751-1829, na którą powoływali się dawni badacze wiadomo, że ołtarz główny wraz z figurami pozłocił malarz krakowski Jan Niegowiecki, a wykonawcami części dekoracji rzeźbiarskiej retabulum byli zapewne rzeźbiarze z rodziny Wierzbickich z Nowego Targu, którzy wzmiankowani są jako twórcy części wyposażenia (ławki, konfesjonał) oraz bliżej nieokreślonych rzeźb w ołtarzach.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona jest frontalnie, w kontrapoście, z lewą ręką wyciągniętą do przodu, prawą w bok. Święty ma pełną twarz, o młodzieńczych rysach, dużych oczach, zadartym nosie, pełnych, rozchylonych ustach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami, opadającymi na tył głowy i kark. Ubrany jest w przylegającą do ciała tunikę z kołnierzykiem oraz płaszcz przerzucony przez lewe ramię i opasujący korpus. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty pozłocone.

Zarys problematyki artystycznej

Dekoracja rzeźbiarska ołtarza głównego jest niejednorodna, wykonana niewątpliwie przez zespół różnych artystów. Para figur św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela została niewątpliwie wykonana przez tego samego twórcę, jakkolwiek różni się od pozostałych rzeźb z ołtarza, dlatego można je wyodrębnić spośród nich. Para świętych Janów posiada szczupłe ciała, które znajdują się w ekspresyjnym ruchu, silnym kontrapoście i wygięciu, z oderwanymi od tułowia rękami zastygłymi w ruchu w przeciwieństwie do figur z grupy zwieńczenia ołtarza, które rzeźbione były w sposób blokowy z przedramionami przytwierdzonymi do korpusu. Rzeźby wyróżniają się również swoimi wymiarami, gdyż są znacznie mniejsze i drobniejsze od pozostałych w ołtarzu.
Święty Jan był bratem św. Jakuba Starszego, rybakiem z Galilei, najpierw został uczniem św. Jana Chrzciciela, a następnie stał się uczniem Chrystusa i jego apostołem. Był autorem Ewangelii, trzech Listów i Apokalipsy.
W ikonografii św. Jana przedstawiano jako młodzieńca, pozbawionego brody, gdyż przypuszcza się, że był najmłodszy spośród apostołów. Zazwyczaj towarzyszą mu również atrybuty, takie jak orzeł albo kielich z wężem, jakkolwiek omawiana figura jest ich pozbawiona.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Figura zabrudzona. Spękania i odpryski warstwy złoceń.

Streszczenie

Figura św. Jana Ewangelisty znajdująca się na jednej z dodatkowych par kolumn flankujących ołtarz główny została wykonana w latach 1751-1757 razem z całym wyposażeniem i jego dekoracją rzeźbiarską. Święty Jan był bratem św. Jakuba Starszego, rybakiem z Galilei, najpierw został uczniem św. Jana Chrzciciela, a następnie stał się uczniem Chrystusa i jego apostołem. Był autorem Ewangelii, trzech Listów i Apokalipsy.
W ikonografii św. Jana przedstawiano jako młodzieńca, pozbawionego brody, gdyż przypuszcza się, że był najmłodszy spośród apostołów. Zazwyczaj towarzyszą mu również atrybuty, takie jak orzeł albo kielich z wężem, jakkolwiek omawiana figura jest ich pozbawiona.

Bibliografia

Monita Rafał, Skorupa Andrzej, "Frydman. Kościół św. Stanisława BM", Kraków 2014
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Trajdos Tadeusz, "Parafia i życie religijne we Frydmanie do 1832 roku" , [w:] "Dzieje wsi Frydman" , red.Janicka-Krzywda Urszula, Słabosz-Palacz Katarzyna, Rak Maciej , Kraków-Frydman 2011 , s. 15-56
Šimončič Jozef, Karabová Katarína, "Kanonické vizitácie dunajeckého dekanatu v spišskom biskupstve z roku 1832", Krakov 2015
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Ewangelista ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności