Św. biskup

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
lewy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/03378
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1766 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 107 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figury obu biskupów prawdopodobnie pierwotnie znajdowały się w ołtarzu św. Anny w kaplicy. Ołtarz razem z rzeźbami zapewne został wykonany w warsztacie Korneckich przed 1766 rokiem. Na przełomie XIX i XX wieku retabulum zostało przeniesione do nawy. Figury wtórnie ustawiono na wykonanym na wzór ołtarza św. Anny retabulum, które stanęło w nawie naprzeciwko niego.

Opis

Figura drążona od tyłu, ustawiona na niewielkim prostopadłościennym postumencie. Święty ukazany jest frontalnie, w kontrapoście, o odchylonej sylwetce, z głową skierowaną w prawo. W lewej, ugiętej i odchylonej ręce trzyma laskę, prawą kładzie na piersi. Twarz ma szczupłą, podłużną o silnie zaznaczonych kościach policzkowych, dużych, migdałowatych oczach, lekko garbatym nosie i długich, wąskich, rozchylonych ustach, okoloną gęstą, brązową, kręconą brodą i kręconymi włosami. Święty ubrany jest w jasnofioletową sutannę, białą, złoconą przy brzegu komżę, czerwoną pelerynkę o różowej podszewce. Na piersi ma zawieszony pektorał. Przy lewej nodze biała, lamowana infuła ze złoconym krzyżem. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figura św. biskupa pod względem formalnym jest niezwykle bliska rzeźbom wykonywanym w warsztacie Korneckich. Twarz biskupa przedstawia typ dojrzałego mężczyzny z krótką, gęstą brodą, który występował w postaci św. Marka wykonywanej przez Korneckich chociażby do ołtarzy głównych kościołów w Bochni i Zakliczynie. Natomiast układ odchylonej sylwetki z takim ułożeniem rąk, pojawił się w figurze biskupa w ołtarzu św. Wojciecha w farze w Bochni, potwierdzonym archiwalnie dziele Korneckich. W obu rzeźbach niemal analogiczne kształtowane są również szaty z trójkątnie i prostokątnie łamaną komżą i rokietą. Cechy te pozwalają przypisać warsztatowi Korneckich wykonanie omawianej figury.
Piotr Kornecki razem ze swoim przyrodnim bratem Stanisławem, założyli w Gdowie warsztat stolarsko-rzeźbiarski i malarski. Z czasem pracowali w nim również synowie tego pierwszego oraz krewniacy mieszkający w tej wsi. Rodzinny warsztat Korneckich był szczególnie prężny w trzeciej ćwierci XVIII wieku, wykonując prace w wielu kościołach na terenie południowej Małopolski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia, przetarcia polichromii.

Streszczenie

Figury obu biskupów prawdopodobnie pierwotnie znajdowały się w ołtarzu św. Anny w kaplicy. Ołtarz razem z rzeźbami zapewne został wykonany w warsztacie Korneckich przed 1766 rokiem. Na przełomie XIX i XX wieku został przeniesiony do nawy. Figury wtórnie ustawiono na wykonanym na wzór ołtarza św. Anny retabulum, które stanęło w nawie naprzeciwko niego. Figura św. biskupa pod względem formalnym jest niezwykle bliska rzeźbom powstałym w warsztacie Korneckich.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. biskup", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-biskup-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności