Ambona

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
gołębica Ducha Świętego mała architektura sztuka XVII wieku sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/03380
Kategoria
ambona
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVII – pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 150 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ambona, podobnie jak ołtarze boczne, powstała w czwartej ćwierci XVII lub w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została opisana w obecnym miejscu w aktach wizytacji z 1730, 1748 i 1766 roku, jako dobrze skonstruowana i pomalowana na różne kolory. Była także wymieniona w inwentarzu kościoła z 1891 roku.

Opis

Ambona przyścienna, wisząca, dostępna od zakrystii drzwiami wyciętymi w ścianie. Kosz na planie wieloboku, o wypukłych bokach i wyłamanych trójkątnie narożach, z podwieszeniem zakończonym szyszką. Parapet w formie profilowanego gzymsu. Baldachim powtarzający plan kosza w formie belkowania, zwieńczony pełnoplastyczną rzeźbą nagiego putta siedzącego na obłoku. Na podniebiu rzeźba gołębicy Ducha Świętego w glorii promienistej. Polichromia jasnoróżowa i żółta, detale złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Struktura architektoniczna ambony z charakterystycznie wyłamanymi trójkątnie narożami oraz wypukłymi ściankami jest typowa dla tego rodzaju dzieł z końca XVII i początku XVIII wieku. Niestety ambona została odarta z wszelkiej dekoracji ornamentalnej i figuralnej, co utrudnia bardziej szczegółowe datowanie. Aniołek znajdujący się na baldachimie został tam umieszczony wtórnie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Niemal zupełnie pozbawiona dekoracji, ubytki mechaniczne, przetarcia polichromii, złoceń i srebrzeń. Odspojenia elementów konstrukcyjnych.

Streszczenie

Ambona, podobnie jak ołtarze boczne, powstała w czwartej ćwierci XVII lub w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Struktura architektoniczna ambony z charakterystycznie wyłamanymi trójkątnie narożami oraz wypukłymi ściankami jest typowa dla tego rodzaju dzieł z przełomu XVII i XVIII wieku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-23

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności