Ambona, podobnie jak ołtarze boczne, powstała w czwartej ćwierci XVII lub w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Została opisana w obecnym miejscu w aktach wizytacji z 1730, 1748 i 1766 roku, jako dobrze skonstruowana i pomalowana na różne kolory. Była także wymieniona w inwentarzu kościoła z 1891 roku.
Ambona przyścienna, wisząca, dostępna od zakrystii drzwiami wyciętymi w ścianie. Kosz na planie wieloboku, o wypukłych bokach i wyłamanych trójkątnie narożach, z podwieszeniem zakończonym szyszką. Parapet w formie profilowanego gzymsu. Baldachim powtarzający plan kosza w formie belkowania, zwieńczony pełnoplastyczną rzeźbą nagiego putta siedzącego na obłoku. Na podniebiu rzeźba gołębicy Ducha Świętego w glorii promienistej. Polichromia jasnoróżowa i żółta, detale złocone i srebrzone.
Struktura architektoniczna ambony z charakterystycznie wyłamanymi trójkątnie narożami oraz wypukłymi ściankami jest typowa dla tego rodzaju dzieł z końca XVII i początku XVIII wieku. Niestety ambona została odarta z wszelkiej dekoracji ornamentalnej i figuralnej, co utrudnia bardziej szczegółowe datowanie. Aniołek znajdujący się na baldachimie został tam umieszczony wtórnie.
Niemal zupełnie pozbawiona dekoracji, ubytki mechaniczne, przetarcia polichromii, złoceń i srebrzeń. Odspojenia elementów konstrukcyjnych.
Ambona, podobnie jak ołtarze boczne, powstała w czwartej ćwierci XVII lub w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Struktura architektoniczna ambony z charakterystycznie wyłamanymi trójkątnie narożami oraz wypukłymi ściankami jest typowa dla tego rodzaju dzieł z przełomu XVII i XVIII wieku.
Autor: Andrzej Stanisław Kostka Załuski
Paulina Kluz, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-23