Chrzcielnica powstała zapewne w pierwszej tercji XVI wieku, prawdopodobnie z przeznaczeniem do nowego kościoła wzniesionego w 1529 roku. Wymieniana każdorazowo w aktach wizytacji, po raz pierwszy w 1596 roku, później również w latach 1618, 1655, 1665, 1730 i 1748. W 1841 roku proboszcz Wojciech Dybczak zlecił malarzowi Antoniemu Madejskiemu z Wieliczki odmalowanie chrzcielnicy. Omawiane dzieło było wymienione w inwentarzu kościoła z 1891 roku. Kościół po otrzymaniu w darze nowej chrzcielnicy w 1906 roku, używał nadal gotyckiej jako kropielnicy.
Chrzcielnica o przekroju ośmiobocznym, trzon zwężający się ku górze, ujęty profilowanym wałkiem. Czara ośmioboczna dekorowana u góry fryzem z ostrołukowych arkadek; wylew profilowany. Chrzcielnica miejscami pokryta pozostałościami polichromii.
W okresie gotyku dominowała kielichowa forma chrzcielnic. Dzieła te pokryte były różnym rodzajem dekoracji, jakkolwiek na terenie Korony przeważały raczej motywy architektoniczne (arkadki, maswerk etc.) czasem też heraldyczne. Kamienne chrzcielnice były często polichromowane w miejscach ich dekoracji lub w całości, jak omawiane dzieło z Łapanowa. Nieodzownym elementem chrzcielnic gotyckich były pokrywy, które chroniły wodę święconą przed zanieczyszczeniami, jakkolwiek w większości się nie zachowały.
Liczne ubytki mechaniczne, przetarcia, zabrudzenia; na powierzchni szczątki polichromii.
Chrzcielnica powstała zapewne w pierwszej tercji XVI wieku, prawdopodobnie z przeznaczeniem do nowego kościoła wzniesionego w 1529 roku. W okresie gotyku dominowała kielichowa forma chrzcielnic. Dzieła te pokryte były różnym rodzajem dekoracji, jakkolwiek na terenie Korony przeważały raczej motywy architektoniczne.
Autor: Krzysztof Kazimirski
Autor: Aleksander Maciej Rudzki
Autor: Michał Kunicki
Paulina Kluz, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-15