św. Anna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Anna
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/08356
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1793 roku
Fundator
Teresa z Sułkowskich Wielopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figury św. Anny i św. Joachima zostały po 1966 roku przeniesione do nowego kościoła, lecz wróciły do starego po 2002. Poddano je konserwacji w latach osiemdziesiątych (?) XX wieku oraz po 2008 roku.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, ustawiona na rzeźbionym cokole. Święta zwrócona frontalnie, w kontrapoście, z prawym kolanem ugiętym, głową skierowaną w prawą stronę, prawą ręką na piersi i lewą uniesioną. Twarz ma pełną, o delikatnych rysach, oczy i usta niewielkie. Ubrana jest w gęsto drapowaną suknię, przepasaną w talii oraz przerzucony przez lewe ramię płaszcz otaczający postać i opadający na prawą nogę. Na głowie ma ściśle przylegający welon z podwiką. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ustawione po dwóch stronach ołtarza głównego rzeźby św. Anny i św. Joachima, rodziców Matki Boskiej, korespondują z głównych przedstawieniem tego ołtarza. Święta Anna została ukazana w typowej konwencji ikonograficznej, jako starsza kobieta w długiej sukni. Według przekazów pochodziła z osiadłej w Betlejem rodziny kapłańskiej i już jako starsza kobieta, wraz z mężem Joachimem, wyjednała sobie modlitwą przyjście na świat dziecka. Jej kult jako pierwsi w Kościele wprowadzili franciszkanie w 1263 roku. Autor przedstawił ją w uniwersalnej pozie, i o ile odsłonięte partie ciała mają przeciętny poziom, to sposób oddania fałdów szat zdradza dobre umiejętności rzeźbiarza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Figura została poddana konserwacji w latach osiemdziesiątych (?) XX wieku oraz po 2008 roku.

Streszczenie

Rzeźba przedstawiająca św. Annę, ustawiona z prawej strony ołtarza, została wykonana wraz z nim około 1793 roku. Nastawę ufundowała Teresa z Sułkowskich Wielopolska, a wykonał stolarz Postuła.

Bibliografia

Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "św. Anna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności