Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo barokowe malarstwo religijne Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/08362
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1793 roku
Fundator
Teresa z Sułkowskich Wielopolska
Technika i materiał
olej na drewnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany do ołtarza, w którym się znajduje i poddany konserwacji najpewniej w latach osiemdziesiątych XX wieku oraz po 2008 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamknięty łukiem półkolistym nadwieszonym z uskokami w złoconej, profilowanej ramie. W centrum postacie spotykających się Marii i św. Elżbiety. Kobiety zwrócone ku sobie obejmują się obiema rękami. Twarz Marii jest owalna o wyraźnych, młodzieńczych rysach, jasnej karnacji, nad głową nimb. Matka Boska jest ubrana w bladoróżową suknię przepasaną w talii oraz niebieski płaszcz nakrywający głowę i ramiona, przewiązany z przodu. Twarz św. Elżbiety jest owalna, zdradza jej starszy wiek, o ciemnej karnacji; oczy ma zwrócone w górę. Ubrana jest w zieloną suknię oraz czerwony płaszcz przerzucony przez prawe ramię i zawiązany na boku, na głowie ma jasnoczerwoną chustę. Na drugim planie w prawej części obrazu ukazany budynek, w którego wejściu przedstawione półpostacie witających się św. Józefa i Zachariasza. Scena została zakomponowana na tle architektury – na trzecim planie widoczny budynek z dwoma wielodzielnymi oknami. Powyżej w górnej części obrazu widoczny jest fragment błękitnego nieba z zabarwionymi na różowo obłokami. Kolorystyka ciemna, ciepła, postacie kobiet zostały wyróżnione intensywnym kolorem tkanin. Silny światłocień.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz jest ilustracją sceny z Ewangelii św. Łukasza (1, 39-56) i przedstawia nawiedzenie św. Elżbiety przez Najświętszą Marię Pannę. Choć św. Łukasz wyraźnie w Ewangelii napisał, że Maria weszła do domu św. Elżbiety, kompozycja zwykle rozgrywa się na zewnątrz, w otoczeniu architektury – np. tak jak w omawianym obrazie przed wejściem do domu Elżbiety i Zachariasza. Scena była wkomponowana zarówno w cykle maryjne, chrystologiczne oraz, jak w tym przypadku, traktowana jako samodzielne przedstawienie – ilustracja wezwania kościoła. Różnić je może sposób witania się kobiet lub liczba osób – przedstawiano dwie niewiasty, ich przywitanie i stojącego w tle Zachariasza lub jak tutaj – spotkanie dwóch małżeństw, w którym jednak mężczyźni jedynie asystują swoim żonom. Suski obraz ma czytelną kompozycję, akcent położono na zbliżone do siebie, wyróżnione postacie świętych kobiet. Wyrafinowane pozy, sposób ukazania twarzy i kolorystyka wskazują, że jest to dzieło późnobarokowe.
Józef Hampel i Feliks Kiryk, jako jedyni, w swojej publikacji z 1998 roku podają, że jest to kopia wykonana około połowy XIX wieku przez Wojciecha Grzywińskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz został poddany konserwacji najpewniej w latach osiemdziesiątych XX wieku oraz po 2008 roku.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został namalowany około 1793 roku do ołtarza, w którym się znajduje. Przedstawiono na nim moment odwiedzin św. Elżbiety przez Marię. Scena rozgrywa się przed domem Elżbiety, a kobietom towarzyszą ich mężowie – Zachariasz i św. Józef. Późnobarokowy obraz utrzymano w ciepłej kolorystyce.

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, Dziubecki Tomasz, Graczyk Hanna, Pasierb Janusz Stanisław, "Maryja Matka Chrystusa", Warszawa 1987
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Woźniak Barbara, Leśniakiewicz Marcin, "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Wadowice 2008
Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nawiedzenie-najswietszej-marii-panny-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności