Obraz był poddany konserwacji po 2008 roku (?).
Obraz w formie stojącego prostokąta o wklęsłych bokach i narożach zamkniętego łukiem nadwieszonym. W centrum postać klęczącej na jednym kolanie św. Moniki, zwróconej profilem w prawo. Prawą dłoń składa na piersi, dociskając białą tkaninę, lewą wyciąga przed siebie. Ma szczupłą twarz o dojrzałych rysach. Jest ubrana w czarny habit i welon oraz podwikę. Święta klęczy przed krucyfiksem ustawionym na widocznym fragmencie blatu. W lewej części obrazu fragment kolumny na cokole. Tło tworzy niebo pokryte kłębiastymi obłokami. Kolorystyka obrazu ciemna, ciepła.
Przedstawiona na obrazie św. Monika pochodziła z północnoafrykańskiej, chrześcijańskiej rodziny. Była wzorową żoną i matką św. Augustyna. Modlitwa, którą wznosi, nawiązuje do błagań o nawrócenie jedynaka, który w młodości dołączył do manichejczyków. Później jednak, zainspirowany działalnością św. Antoniego, przeszedł na chrześcijaństwo, w końcu został biskupem i teologiem. Święta Monika została ukazana w czarnym habicie augustiańskim, choć nie należała do zakonu. Jest to nawiązanie do wspólnot zakładanych przez jej syna.
Obraz był poddany konserwacji po 2008 roku (?). Widoczne przetarcia warstwy malarskiej.
Obraz przechowywany w ołtarzu wykonanym w 1793 roku z fundacji Teresy z Sułkowskich Wielopolskiej przedstawia św. Monikę podczas modlitwy o nawrócenie syna – św. Augustyna. Święta została ukazana w czarnym habicie augustiańskim, co jest nawiązaniem do zakładanych przez niego wspólnot.
Agata Felczyńska , "Św. Monika", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-monika