Ołtarz św. Judy Tadeusza

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Klasztor Sióstr Bernardynek
Tagi
architektura barokowa Łopacki Jacek Augustyn Placidi Francesco
Miejsce przechowywania
kaplica zakonna
Identyfikator
DZIELO/21104
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1742-1761
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dwa zbliżone formalnie ołtarze w kaplicy zakonnej przy kościele Bernardynek w Krakowie ufundował archiprezbiter kościoła Mariackiego Jacek Łopacki. Wiadomość tę umieszczono w kronice klasztornej. Ponadto w zwieńczeniu ołtarza św. Judy Tadeusza znajduje się godło herbu Łopackiego – Kotwica.

Opis

Ołtarz drewniany, jednoosiowy, jednokondygnacyjny. Mensa ołtarza z antepedium, w którym złocony krzyż. Nastawa ujęta postumentami z aniołami, w profilowanej ramie z kampanulami po bokach, z uszkami i konsolami w górnej części, zwieńczona bogato profilowanym wklęsłym gzymsem przechodzącym w dwie zwrócone ku sobie woluty z kartuszem i godłem Kotwica, umieszczonym pod muszlą palmetową. Obraz w ramie profilowanej, prostokątny, zamknięty półkolistym łukiem nadwieszonym. Stojące po bokach aniołki ukazane w kontrapoście, nagie, o pulchnych kształtach, przepasane na biodrach, z zarzuconymi na plecy złoconymi, miękko marszczonymi draperiami. Nastawa ciemnozielona ze złoconymi ornamentami i profilami; aniołki w naturalistycznej tonacji kolorystycznej.

Zarys problematyki artystycznej

Prosta pod względem formalnym nastawa wykazuje szereg cech wspólnych z dziełami Francesca Placidiego, jak choćby motyw dwóch zwróconych ku sobie wolut zastosowany w górnej części fasady kościoła Pijarów w Krakowie, w nagrobkach biskupa krakowskiego Jana Lipskiego oraz królów Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego w katedrze na Wawelu czy w nagrobku Jacka Łopackiego przy kościele Mariackim. W tym ostatnim z wymienionych dzieł zastosowano taki sam jak w omawianej nastawie motyw kampanuli wzdłuż krawędzi obramienia. Cechy te pozwalają ołtarz św. Judy Tadeusza przypisać temu właśnie artyście.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Nastawa ołtarzowa w kaplicy zakonnej przy kościele sióstr Bernardynek w Krakowie powstała z fundacji archiprezbitera kościoła Mariackiego Jacka Łopackiego. Jej projekt wykonał zapewne Francesco Placidi.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Ołtarz św. Judy Tadeusza", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-sw-judy-tadeusza

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności