Dwa zbliżone formalnie ołtarze w kaplicy zakonnej przy kościele Bernardynek w Krakowie ufundował archiprezbiter kościoła Mariackiego Jacek Łopacki. Wiadomość tę umieszczono w kronice klasztornej. Ponadto w zwieńczeniu ołtarza św. Judy Tadeusza znajduje się godło herbu Łopackiego – Kotwica.
Ołtarz drewniany, jednoosiowy, jednokondygnacyjny. Mensa ołtarza z antepedium, w którym złocony krzyż. Nastawa ujęta postumentami z aniołami, w profilowanej ramie z kampanulami po bokach, z uszkami i konsolami w górnej części, zwieńczona bogato profilowanym wklęsłym gzymsem przechodzącym w dwie zwrócone ku sobie woluty z kartuszem i godłem Kotwica, umieszczonym pod muszlą palmetową. Obraz w ramie profilowanej, prostokątny, zamknięty półkolistym łukiem nadwieszonym. Stojące po bokach aniołki ukazane w kontrapoście, nagie, o pulchnych kształtach, przepasane na biodrach, z zarzuconymi na plecy złoconymi, miękko marszczonymi draperiami. Nastawa ciemnozielona ze złoconymi ornamentami i profilami; aniołki w naturalistycznej tonacji kolorystycznej.
Prosta pod względem formalnym nastawa wykazuje szereg cech wspólnych z dziełami Francesca Placidiego, jak choćby motyw dwóch zwróconych ku sobie wolut zastosowany w górnej części fasady kościoła Pijarów w Krakowie, w nagrobkach biskupa krakowskiego Jana Lipskiego oraz królów Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego w katedrze na Wawelu czy w nagrobku Jacka Łopackiego przy kościele Mariackim. W tym ostatnim z wymienionych dzieł zastosowano taki sam jak w omawianej nastawie motyw kampanuli wzdłuż krawędzi obramienia. Cechy te pozwalają ołtarz św. Judy Tadeusza przypisać temu właśnie artyście.
Bardzo dobry.
Nastawa ołtarzowa w kaplicy zakonnej przy kościele sióstr Bernardynek w Krakowie powstała z fundacji archiprezbitera kościoła Mariackiego Jacka Łopackiego. Jej projekt wykonał zapewne Francesco Placidi.
Józef Skrabski, "Ołtarz św. Judy Tadeusza", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-sw-judy-tadeusza