Adorujące anioły

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Klasztor Sióstr Bernardynek
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/25086
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1913 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 400 cm
wysokość – około 200 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obrazy powstały w 1913 roku, podczas gruntownej restauracji wnętrza i wykonania nowej polichromii w nawie i prezbiterium.

Opis

Obrazy w kształcie leżącego prostokąta przedstawiają procesję aniołów w trzech szeregach. Postacie w typie smukłych młodzieńców, ubranych w długie suknie w kolorze czerwonym, zielonym i niebieski, przepasane na biodrach, ze złotymi nimbami wokół głów i długimi białymi skrzydłami. Anioły w pierwszym rzędzie trzymają kadzielnice, w dalszych grają na różnych instrumentach: fletach, harfach, cytrze i cymbałach. Kompozycję obiega barwna, szeroka bordiura z różnych kwiatów.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w typowej dla malarza konwencji stylistycznej. Ciekawostką jest kwiatowo-warzywna bordiura, będąca malarską kopią bordiury na barokowym antepedium w kościele.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dwa dużych rozmiarów obrazy w prezbiterium powstały w związku z nową polichromią świątyni wykonaną przez Jana Bukowskiego w 1913 roku. Przedstawiają grupę muzykujących aniołów.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Adorujące anioły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/adorujace-anioly

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności