Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowa Biała
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
gloria mała architektura ornament akantowy ornament regencyjny sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
południowa ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/04866
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1731-1748
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz powstał najpewniej w latach 1731-1748, a więc w okresie budowy kościoła w Nowej Białej. Był wymieniony w aktach wizytacji z 1832 roku, jako nastawa Panny Marii.

Opis

Nastawa architektoniczna, jednokondygnacyjna, jednoosiowa, ustawiona na cokole z wyodrębnionymi prostopadłościanami. Ołtarz drewniany, sarkofagowy, na cokole, z drewnianą mensą i kamiennym portatylem. Cokół nastawy dekorowany płycinami z akantem. Retabulum ujęte parą kolumn o skręconych trzonach i korynckich kapitelach, dźwigających pełne belkowanie, nad polem środkowym wyłamane na kształt łuku odcinkowego. Na belkowaniu fragmenty falistego, przerwanego przyczółka z siedzącymi puttami. Całe pole środkowe wypełnione wnęką w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, ujętą profilowaną ramą, z obrazem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Nastawa flankowana uszami utworzonymi z akantu i kratki regencyjnej. W miejscu zwieńczenia figura siedzącego na obłoku Chrystusa trzymającego krzyż, w glorii promienistej. Struktura polichromowana w kolorze beżowym, z jasnoniebieskimi i niebieskimi detalami, złoconymi kolumnami, profilami i ornamentyką oraz srebrzonymi detalami.

Zarys problematyki artystycznej

Nastawa ołtarzowa przedstawia typ aediculowy, czyli prostej jednokondygnacyjnej struktury, ujętej parą podpór, dźwigających belkowanie. Kolumny o kręconych trzonach stosunkowo często występowały w ołtarzach bocznych powstałych około 1700 roku i w pierwszej połowie XVIII wieku (Grabie, Pcim, Łapanów, Łazany). Podobnie gloria promienista w miejscu zwieńczenia była szczególnie popularna w małej architekturze na przełomie XVII i XVIII wieku oraz w pierwszej połowie XVIII wieku. Rozwiązanie to, które jako pierwszy w Małopolsce zaproponował Baldassare Fontana w ołtarzach w kościele św. Anny w Krakowie, było potem bardzo często kopiowane przez warsztaty krakowskie (Jerzego Hankisa) i małopolskie. Retabulum dekorowane jest ornamentyką regencyjną o motywie kratki przeplatanej z akantem lub samym akantem. Ornament akantowy występował z końcem XVII i początkiem XVIII wieku (ok. 1700), regencyjny zaś w okresie regencji Franciszka Orleańskiego (1715-1723) i później, jakkolwiek z powodzeniem stosowano te motywy w latach trzydziestych i czterdziestych XVIII wieku w dekoracji ołtarzy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki i odpryski polichromii, zabrudzenia.

Streszczenie

Ołtarz powstał najpewniej w latach 1731-1748, a więc w okresie budowy kościoła w Nowej Białej. Struktura architektoniczna nastawy oraz jej ornamentyka (kratka regencyjna, akant) odpowiadają czasowi jej powstania.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-149

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności