Figura bł. Czesława powstała razem z ołtarzem w drugiej połowie XIX wieku.
Figura ustawiona na podstawie. Święty ukazany w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście, w prawej ręce trzyma laskę zakończoną krzyżem, lewą unosi ze wskazującym gestem dłoni. Twarz ma szczupłą, o wąskich oczach, prostym nosie i wąskich ustach, okoloną krótkimi włosami, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w biały habit, przepasany złoconym pasem, złocony szkaplerz, pelerynkę i płaszcz z kapturem. Polichromia ciała naturalistyczna.
Błogosławiony Czesław pochodzili z rodu Odrowążów. Odbył nowicjat w klasztorze Dominikanów w Bolonii. Później razem ze św. Jackiem wyruszyli z misją zakładania nowych wspólnot w Europie. Czesław ukazywany jest w habicie i płaszczu dominikańskim z tonsurą na głowie. Jednym z jego atrybutów jest laska, choć najczęściej ukazywany był z ognistą kulą.
Lekkie zabrudzenia.
Figura bł. Czesława powstała razem z ołtarzem w drugiej połowie XIX wieku. Czesław ukazywany jest w habicie i płaszczu dominikańskim z tonsurą na głowie. Jednym z jego atrybutów jest laska.
Paulina Kluz, "Bł. Czesław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/bl-czeslaw