Nagrobek Tekli, Stanisława i Stefana Dziewońskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Świątniki Górne
Miejscowość
Świątniki Górne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
nagrobek rzeźba nagrobna
Miejsce przechowywania
cmentarz
Identyfikator
DZIELO/08754
Kategoria
nagrobek
Ilość
1
Czas powstania
1903-1907
Fundator
synowie
Technika i materiał
kamień, techniki rzeźbiarskie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Pomnik został wystawiony między 1903 a 1907 rokiem.

Opis

Nagrobek wolnostojący złożony z cokołu na dwustopniowej podstawie, na którym posadowiono rzeźbę zwieńczoną krzyżem. Podstawa gładka, dolna część szersza i niższa niż górna. Cokół zwieńczony wydatnym, profilowanym gzymsem. Na jego frontowej ścianie, na tablicy w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem nadwieszonym, z uszakami w narożach dwa miejsca na medaliony oraz inskrypcja „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / STEFAN DZIEWOŃSKI / 1871 + 19/9 1903 / STANISŁAW DZIEWOŃSKI / *1860 +22/11 1907 / SYNOWIE”.
Z tyłu nagrobka „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / TEKLA DZIEWOŃSKA / PRZEŻYWSZY LAT 76. / +31/7 1907. / SPOKÓJ ICH DUSZOM”. Na cokole ustawiono rzeźbę zrozpaczonej kobiety, która siedzi na skałach, głowę składa na lewej ręce opartej o kamień, w prawej trzyma rozwinięte róże. Spod bogato marszczonej sukni z krótkimi rękawami wystaje goła stopa; na głowie welon opadający na plecy. Z tyłu rzeźba imituje ułożone na sobie kamienie. Kompozycję wieńczy gładki krzyż łaciński.

Zarys problematyki artystycznej

Wymienieni na nagrobku Stefan, Stanisław oraz Tekla Dziewońscy byli mieszkańcami Świątnik Górnych. Upamiętniający ich nagrobek wpisuje się w nurt pomników ukazujących rozpacz w postaci opłakującej zmarłych młodej kobiety o delikatnych rysach, w pozie ujawniającej żal i smutek. Pomniki takie były popularne w XIX i na początku XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Brak medalionów, kamień jest zabrudzony i porośnięty mchem.

Streszczenie

Nagrobek rodziny Dziewońskich postał między 1903 a 1907 rokiem. Dekorująca go rzeźba młodej kobiety o delikatnych rysach, w pozie ujawniającej żal i smutek jest personifikacją tych uczuć. Pomniki takie były popularne w XIX i na początku XX wieku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Nagrobek Tekli, Stanisława i Stefana Dziewońskich ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-tekli-stanislawa-i-stefana-dziewonskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności