Pomnik został wystawiony między 1903 a 1907 rokiem.
Nagrobek wolnostojący złożony z cokołu na dwustopniowej podstawie, na którym posadowiono rzeźbę zwieńczoną krzyżem. Podstawa gładka, dolna część szersza i niższa niż górna. Cokół zwieńczony wydatnym, profilowanym gzymsem. Na jego frontowej ścianie, na tablicy w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem nadwieszonym, z uszakami w narożach dwa miejsca na medaliony oraz inskrypcja „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / STEFAN DZIEWOŃSKI / 1871 + 19/9 1903 / STANISŁAW DZIEWOŃSKI / *1860 +22/11 1907 / SYNOWIE”.
Z tyłu nagrobka „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / TEKLA DZIEWOŃSKA / PRZEŻYWSZY LAT 76. / +31/7 1907. / SPOKÓJ ICH DUSZOM”. Na cokole ustawiono rzeźbę zrozpaczonej kobiety, która siedzi na skałach, głowę składa na lewej ręce opartej o kamień, w prawej trzyma rozwinięte róże. Spod bogato marszczonej sukni z krótkimi rękawami wystaje goła stopa; na głowie welon opadający na plecy. Z tyłu rzeźba imituje ułożone na sobie kamienie. Kompozycję wieńczy gładki krzyż łaciński.
Wymienieni na nagrobku Stefan, Stanisław oraz Tekla Dziewońscy byli mieszkańcami Świątnik Górnych. Upamiętniający ich nagrobek wpisuje się w nurt pomników ukazujących rozpacz w postaci opłakującej zmarłych młodej kobiety o delikatnych rysach, w pozie ujawniającej żal i smutek. Pomniki takie były popularne w XIX i na początku XX wieku.
Brak medalionów, kamień jest zabrudzony i porośnięty mchem.
Nagrobek rodziny Dziewońskich postał między 1903 a 1907 rokiem. Dekorująca go rzeźba młodej kobiety o delikatnych rysach, w pozie ujawniającej żal i smutek jest personifikacją tych uczuć. Pomniki takie były popularne w XIX i na początku XX wieku.
Agata Felczyńska, "Nagrobek Tekli, Stanisława i Stefana Dziewońskich ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-tekli-stanislawa-i-stefana-dziewonskich