Epitafium księdza Edmunda Brzostka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Świątniki Górne
Miejscowość
Świątniki Górne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08619
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1973 rok
Fundator
parafianie
Technika i materiał
marmur, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1973 roku.

Opis

Wmurowana w ścianę kościoła tablica epitafijna w formie leżącego prostokąta z okrągłymi główkami śrub w narożach. Na środku tablicy widnieje złocona inskrypcja „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / KS(IĄDZ) KANONIK / EDMUND BRZOSTEK / PROBOSZCZ W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH / OD 1936 R(OKU) DO 1973 R(OKU) / ZA JEGO POSŁUGĘ KAPŁAŃSKĄ / WDZIĘCZNI PARAFIANIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Edmund Brzostek był proboszczem parafii w Świątnikach w latach 1936-1973. Urodził się w Jaśle i w 1927 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako proboszcz był również kolekcjonerem, utworzył na plebanii małe muzeum, w którym zbierał sztukę z okresu Młodej Polski. Podczas swojej służby uporządkował otoczenie kościoła, zakupił nowe szaty liturgiczne, dbał o odnawianie paramentów. Ksiądz Brzostek zmarł i został pochowany w Jaśle. W Świątnikach upamiętnia go omawiane epitafium, które charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica epitafijna została poświęcona księdzu Edmundowi Brzostkowi, proboszczowi parafii świątnickiej w latach 1936-1973. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Bibliografia

Batko Franciszek, "Cmentarz Świątnicki", Kraków 1998
Batko Franciszek, "Z dziejów parafii w Świątnikach Górnych", Kraków 1992

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Edmunda Brzostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-edmunda-brzostka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności