Epitafium Rozalii z Gorczyńskich Łubieńskiej

nawa kościoła
nagrobek
około 1917 roku
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocenie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Epitafium Rozalii z Gorczyńskich Łubieńskiej zostało wystawione około 1917 roku przez jej dzieci.

Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / ROZALII z GORCZYŃSKICH ŁUBIEŃSKIEJ / NAJCNOTLIWSZEJ ŻONIE, / NAJLEPSZEJ i NAJCZULSZEJ MATCE i BABCE, / GORĄCEJ PATRYOTCE, / DOBRODZIEJCE TEGO KOŚCIOŁA i LUDNOŚCI, / *10/3 1858 +11/9 1917. / WDZIĘCZNE DZIECI i WNUKI Z PROŚBĄ / O GORĄCĄ MODLITWĘ ZA JEJ DUSZĘ.”

Rozalia z Gorczyńskich Łubieńska urodziła się w Stryszowie 10 marca 1858, jako córka Juliana Gorczyńskiego i Rozalii z Czajkowskich. Była dziedziczką Stryszowa. 15 maja 1886 wzięła ślub z Franciszkiem Łubieńskim z Łubnej herbu Pomian. Mieli pięcioro dzieci, syna Wojciecha i cztery córki, Marię, Rozalię, Stanisławę i Annę.
Rozalia Łubieńska należała do Związku Niewiast Katolickich w Stryszowie. Uczestniczyła w rozwoju zawiązanego w tej miejscowości przez jej córki przemysłu guzikarskiego i koszykarskiego. Przekazała do kościoła parafialnego wykonane własnoręcznie ornaty i kapy. Zmarła 11 września 1917 w Kielcach, w wieku 59 lat.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk), stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego. Omawiane epitafium powstałe już na początku XX wieku formalnie naśladuje tablice z zeszłego wieku rodziców zmarłej – Juliana i Marii Gorczyńskich.

Zabrudzenia i uszczerbki krawędzi epitafium.

Epitafium Rozalii z Gorczyńskich Łubieńskiej (10 marca 1858 - 11 września 1917) zostało wystawione około 1917 roku przez jej dzieci. Rozalia była dziedziczką Stryszowa, żoną Franciszka Łubieńskiego z Łubnej herbu Pomian i matką piątki dzieci. Neogotyckie epitafium powstałe na początku XX wieku naśladuje typowe dla XIX wieku wyroby kamieniarskie.

H.G., "Nekrologia: Rozalia z Gorczyńskich Łubieńska" , „Czas” , s. 3
"Nekrologia: Z Gorczyńskich Rozalia Łubieńska" , „Czas” , s. 1
"Rozalia Gorczyńska" , [w:] "Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego: http://www.sejm-wielki.pl"

Paulina Kluz, "Epitafium Rozalii z Gorczyńskich Łubieńskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-rozalii-z-gorczynskich-lubienskiej