Epitafium księdza Józefa Wątorka, inicjatora i budowczniczego kościoła w Stróży zostało ufundowane przez parafian. Zapewne nastąpiło to po 1930 roku.
Epitafium w formie granitowej płyty o kształcie stojącego prostokąta. W górnej części, pośrodku umieszczony medalion z portretem księdza Józefa Wątorka. Zmarły przedstawiony w tzw. krótkim popiersiu z głową zwróconą w prawo. Ukazany jako dojrzały mężczyzna o okrągłej twarzy pozbawionej zarostu oraz wyraźnie zaznaczonej łysinie. Usta wąskie, nos wydatny. Charakterystyczne duże uszy. Poniżej inskrypcja
„Ś(WIĘTEJ) † P(AMIĘCI) /
Ks(iądz) JÓZEF WĄTOREK /
ZAŁOŻYCIEL KOŚCIOŁA i FUNDATOR OCHRONKI /
W STRÓŻY, KANONIK i SZAMBELAN OJCA ŚW(IĘTEGO) /
KAWALER ORDERU „POLSKI ODRODZONEJ”. /
PROFESOR 1 GIMNAZIUM, RADCA SZKOLNY, /
DYR(EKTOR) GIMN(AZIUM) ŻEŃSKIEGO W TARNOWIE. /
DŁUGOLETNI PREZES NAUCZ(YCIELI) SZKÓŁ WYŻSZYCH. /
ZMARŁ W 66 ROKU ŻYCIA, DNIA 11 LIPCA 1930 ROKU. /
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI. /
WDZIĘCZNI PARAFIANIE.”
W narożach płyty umieszczone śruby o formach rozetek mocujące epitafium do ściany.
Tablicę charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XX wieku.
Dobry.
Epitafium księdza Józefa Wątorka zostało ufundowane przez mieszkańców parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Stróży. Zapewne nastąpiło to po 1930 roku. Tablicę charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych płyt kommemoratywnych z XX wieku.
Justyna Kuska, "Epitafium Józefa Wątorka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-watorka