Nagrobek Józefa Gabuta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Tagi
Józef Gabut Modlitwa w Ogrójcu nagrobek
Miejsce przechowywania
cmentarz
Identyfikator
DZIELO/01460
Kategoria
nagrobek
Ilość
1
Czas powstania
1933 rok
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Nagrobek wystawiony po śmierci Józefa Gabuta.

Opis

Nagrobek kamienny, wolnostojący z przedstawieniem modlitwy Chrystusa w Ogrójcu. Rzeźba posadowiona na bloku imitującym skały, na którym umieszczono Zbawiciela klęczącego przed pulpitem wybudowanym z kamieni. Chrystus złożone do modlitwy ręce wyciąga przed siebie i opiera na pulpicie, głowę ma uniesioną, spogląda w niebo. Ma podłużną twarz, na której maluje się wyraz rozpaczy, krótką brodę i długie włosy opadające puklami na ramiona i plecy. Jest ubrany w długą, przepasaną suknię i płaszcz. Na przedniej stronie pulpitu tablica z kutą, złoconą inskrypcją „ZA SPOKÓJ DUSZY ŚWIĘTEJ PAMIĘCI / JÓZEFA / GABUTA / UR(ODZONEGO) 2. VII 1910 ZM(ARŁEGO) 11. IV 1933. / PROSI O ZDROWAŚ MARIA”.

Zarys problematyki artystycznej

Modlitwa w Ogrójcu jest jednym z etapów męki Pańskiej. Została ona opisana w trzech Ewangeliach (Mt 26, 36-46; Mk 14, 32-42; Łk 22, 39-45). Po ostatniej wieczerzy Jezus modlił się do Ojca, prosząc go najpierw, by darował mu życie: „Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich”, lecz ostatecznie przyjął swój los słowami: „Ojcze mój, jeśli nie może ominąć mnie ten kielich, lecz muszę go wypić, niech się stanie Twoja wola”. Scena modlitwy w Ogrójcu jest symbolem pogodzenia się z wolą Bożą i przyjęcia jej wraz z nieuniknionym cierpieniem, odczuwanym przez zmarłego, lecz również przez pozostawioną w żalu rodzinę. Ten aspekt czyni ją odpowiednim i przemyślanym tematem nagrobka zmarłego w młodym wieku Józefa Gabuta.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Kamień zabrudzony, pokryty mchem, miejcami z widocznymi odpryskami.

Streszczenie

Nagrobek podejmuje temat Modlitwy w Ogrójcu, która była jednym z etapów męki Pańskiej. Scena jest symbolem pogodzenia z losem i przyjęcia go wraz z nieuniknionym cierpieniem. Ten aspekt czyni ją odpowiednim i przemyślanym tematem nagrobka zmarłego w młodym wieku Józefa Gabuta (1910-1933).

Bibliografia

Dziubecki Tomasz , "Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie kościelnym w Polsce", Warszawa 1996

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Nagrobek Józefa Gabuta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-jozefa-gabuta

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności