Epitafium księdza Józefa Nowakowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Świątniki Górne
Miejscowość
Świątniki Górne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
czarny marmur epitafium
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08613
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1870 rok
Fundator
parafianie
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Tablica wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1870 roku.

Opis

Tablica epitafijna w formie leżącego prostokąta wmurowana w ścianę kościoła. Na środku umieszczono złoconą inskrypcję „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / X(KSIĘDZU) JÓZEFOWI NOWAKOWSKIEMU / *1812. +1870. / Zasłużonemu około w zniesienia tej świątyni / Dusz pasterzowi Swojemu / wdzięczni Parafianie”, którą ujęto linią z uszakami w narożach.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Józef Nowakowski był pierwszym proboszczem parafii świątnickiej i pełnił swoją służbę w latach 1846-1870. Urodził się w 1812 roku na Spiszu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1838 roku. Pracował najpierw jako wikariusz w Pcimiu i Wieliczce, a od 1846 roku objął posadę w Świątnikach, gdzie wybudował kościół i założył szkołę parafialną. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był najbardziej popularny w XVII i XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica epitafijna została poświęcona księdzu Józefowi Nowakowskiemu, pierwszemu proboszczowi parafii świątnickiej, budowniczemu kościoła i założycielowi szkoły parafialnej. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Józefa Nowakowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-jozefa-nowakowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności