Wmurowana w ścianę kościoła tablica epitafijna w formie leżącego prostokąta z uszakami, na środku których umieszczono metalowe rozetki maskujące miejsca mocowania. Na środku tablicy widnieje złocona inskrypcja „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / KS(IĄDZ) FRANCISZEK / KARPIŃSKI / PROBOSZCZ W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH / OD R(OKU) 1885 DO R(OKU) 1906. / UR[ODZONY] W ANDRYCHOWIE 7. X 1851 / UMARŁ W PODGÓRZU 2. VII 1908 / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”.
Ksiądz Franciszek Karpiński był proboszczem świątnickiej parafii w latach 1885-1906. Urodził się w 1851 roku w Andrychowie, w 1877 roku przyjął świecenia kapłańskie. Przyczynił się do zmiany pokrycia dachu na przywiezioną z katedry wawelskiej blachę ołowianą i przyjął od ówczesnego biskupa krakowskiego Jana Puzyny trzy pochodzące z katedry krakowskiej ołtarze: dwa barokowe, czarnomarmurowe projektu Francesca Placidiego oraz trzeci drewniany, neogotycki. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Tablica epitafijna poświęcona została księdzu Franciszkowi Karpińskiemu, proboszczowi parafii świątnickiej w latach 1885-1906. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Franciszka Karpińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-karpinskiego