Epitafium księdza Franciszka Karpińskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Świątniki Górne
Miejscowość
Świątniki Górne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08616
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1908 rok
Technika i materiał
marmur, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Wmurowana w ścianę kościoła tablica epitafijna w formie leżącego prostokąta z uszakami, na środku których umieszczono metalowe rozetki maskujące miejsca mocowania. Na środku tablicy widnieje złocona inskrypcja „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / KS(IĄDZ) FRANCISZEK / KARPIŃSKI / PROBOSZCZ W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH / OD R(OKU) 1885 DO R(OKU) 1906. / UR[ODZONY] W ANDRYCHOWIE 7. X 1851 / UMARŁ W PODGÓRZU 2. VII 1908 / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI”.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Franciszek Karpiński był proboszczem świątnickiej parafii w latach 1885-1906. Urodził się w 1851 roku w Andrychowie, w 1877 roku przyjął świecenia kapłańskie. Przyczynił się do zmiany pokrycia dachu na przywiezioną z katedry wawelskiej blachę ołowianą i przyjął od ówczesnego biskupa krakowskiego Jana Puzyny trzy pochodzące z katedry krakowskiej ołtarze: dwa barokowe, czarnomarmurowe projektu Francesca Placidiego oraz trzeci drewniany, neogotycki. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Streszczenie

Tablica epitafijna poświęcona została księdzu Franciszkowi Karpińskiemu, proboszczowi parafii świątnickiej w latach 1885-1906. Upamiętniające go epitafium charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku.

Bibliografia

Batko Franciszek, "Cmentarz Świątnicki", Kraków 1998
Batko Franciszek, "Z dziejów parafii w Świątnikach Górnych", Kraków 1992

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Franciszka Karpińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-karpinskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności