Rzeźba była jedną z czterech dekorujących ołtarz główny. Między 1881 a 1883 rokiem została zdjęta, w 1988 roku była przechowywana na strychu kościelnym. Została odnowiona w 1996 roku przez Dorotę i Piotra Rozwadowskich.
Rzeźba pełnoplastyczna ustawiona na trójstopniowym cokole przedstawiająca Jana Kantego. Święty stoi frontalnie, w kontrapoście, głowę przechyla na lewe ramię, patrzy przed siebie, w lewej, opuszczonej ręce trzyma zamkniętą księgę, prawą składa na głowie stojącego obok jego prawej nogi dziecka. Ma pociągłą twarz, małe, ciemne oczy, prosty nos i wąskie usta, na czubku głowy szeroka łysina, po bokach falowane włosy zakrywające uszy. Jest ubrany w czarny habit przewiązany szerokim pasem i obszerny, czarny płaszcz; pod szyją widoczny biały kołnierzyk. Na nogach ma ciemnobrązowe buty. Dziecko sięga bioder Jana Kantego, stoi wyprostowane, głowę zwraca w lewo, ręce przyciska do ciała, prawą przytrzymuje czapkę (?). Ma pociągłą twarz, jasne oczy, wąskie brwi i nos praz pełne usta. Blond włosy formują loki wokół twarzy. Dziecko jest ubrane w różową sukienkę z bordowym kołnierzykiem i szare rajtuzy, na nogach ma brązowe buty. Postacie zostały ustawione na szarym, profilowanym, prostopadłościennym cokole, który stoi na kolejnym, dwustopniowym, marmoryzowanym i ze złoconymi krawędziami. Z przodu, na stopniu tabliczka z napisem „ŚW. JANIE KANTY / PROFESORZE / MÓDL SIĘ ZA NAMI”.
Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. Wyróżniał się ogromną pracowitością oraz miłosierdziem. Przedstawiany bywa w todze profesorskiej, choć omawiana rzeźba ukazuje do w habicie, często z księgą. Dziecko, które stoi przy jego prawej nodze, może nawiązywać do wydarzenia, kiedy oddał dziewczynce cudownie scalony rozbity garnek z mlekiem. Święty znany był z uczynków miłosierdzia. Jest patronem Polski, archidiecezji krakowskiej, Krakowa, profesorów i młodzieży, jego konfesja znajduje się w kolegiacie św. Anny w Krakowie.
Rzeźba została odnowiona w 1996 roku przez Dorotę i Piotra Rozwadowskich.
Rzeźba św. Jana Kantego została wykonana między 1855 a 1860 rokiem. Jest on patronem Polski, archidiecezji krakowskiej, Krakowa, profesorów i młodzieży, jego konfesja znajduje się w kolegiacie św. Anny w Krakowie.
Agata Felczyńska , "Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/jan-kanty