Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Zielonki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Dzieciątko Jezus malarstwo XIX wieku sztuka drugiej połowy XIX wieku
Miejsce przechowywania
południowy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/25261
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1855 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 105 cm
wysokość – 180 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 160 cm
Szerokość bez ramy – 86 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez Wojciecha Eljasza w 1855 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum kompozycji św. Józef ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową, na lewym przedramieniu podtrzymuje Dzieciątko, prawą rękę kładzie na jego kolanach. Twarz ma kwadratową, o wysokim czole, okrągłych oczach skierowanych w dół, dużym nosie i pełnych ustach, okoloną siwą brodą oraz jasnymi, krótkimi włosami. Ubrany jest w jasnofioletową tunikę i żółty płaszcz przerzucony przez lewe ramię i zawiązany wokół postaci. Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo, w lewej rączce trzyma jabłko królewskie, a prawą błogosławi. Twarz ma kwadratową, o dużych, okrągłych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, jasnymi włosami. Dzieciątko w partii bioder przewiązane białą pieluszką. Postacie ukazane we wnętrzu warsztatu, z widocznym w tle stołem oraz narzędziami stolarskimi. Po prawej stronie kompozycji gałązka lilii. Tło szaro-niebieskie, rozjaśnione w górnej części obrazu, wokół głów postaci. Po prawej stronie obrazu sygnatura: „Wojciech Eljasz 1855”. Rama drewniana, profilowana, złocona, po bokach zdobiona rzeźbionym ornamentem kwiatowym, w zwieńczeniu muszlą palmetową.

Zarys problematyki artystycznej

Wojciech Eljasz bardzo zbliżony wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem do tego z Zielonek wykonał również w obrazach do Biskupic i Gaja. Eljasz był niezwykle prężnym malarzem tworzącym w drugiej połowie XIX wieku. Tworzył obrazy głównie o tematyce religijnej. Jego dzieła znajdują się w licznych kościołach i klasztorach na terenie Małopolski. Do świątyni w Zielonkach wykonał również obraz św. Izydora Oracza. Święty Józef ukazany na omawianym obrazie był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest z Dzieciątkiem. Z zawodu był cieślą, z tego powodu też ukazany został z odpowiadającymi temu fachowi narzędziami, w warsztacie. Żył w czystości, czego symbolem jest gałązka lilii.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem został namalowany przez Wojciecha Eljasza w 1855 roku. Bardzo podobne obrazy malarz ten wykonał również do kościołów w Biskupicach i Gaju. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest z Dzieciątkiem. Z zawodu był cieślą.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-13

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności