Płytę ufundował syn zmarłego (Aleksander Stanko), zapewne tuż po śmierci ojca w 1855 roku.
Epitafium w kształcie stojącego prostokąta. W polu kuta, złocona inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Tu spoczywa ś(więtej) p(amięci) / Ignacy Stanko / Obywatel / na dniu 18. Września 1855. r(oku) w wie/ku 90 tym życia swego zmarły. / Prosi przechodnia o westchnienie / za sobą do Boga. / Pamiątkę tę wdzięczny Syn / położył. / A(leksander) S(tanko)”.
Epitafium jest poświęcone Ignacemu Stance (1765-1855), który należał do grona jednej z najmożniejszych rodzin w Nowym Targu, był również członkiem Wydziału miejskiego. W 1805 roku został właścicielem kamienicy pod numerem 33, znajdującej się przy nowotarskim rynku. Prowadził też dom zajezdny dla podróżnych i kupców podążających na Węgry, który znajdował się obok karczmy Michała Borzęckiego. Miał również młyn i tartak. Zmarł w wieku 90 lat. Jego syn Aleksander Stanko, będący poważanym obywatelem miasta uzyskał zgodę proboszcza na pochowanie ojca w krypcie kościoła. Tam też ufundował powyższe epitafium, które jest sygnowane jego inicjałami „A. S.” Tablicę epitafijną charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ona do szeregu podobnych płyt kommemoratywnych z XIX wieku.
Dobry, drobne uszczerbki na krawędziach.
Epitafium jest poświęcone Ignacemu Stance (1765-1855), który należał do grona jednej z najmożniejszych rodzin w Nowym Targu, był również członkiem Wydziału miejskiego. Jego syn Aleksander Stanko, będący poważanym obywatelem miasta uzyskał zgodę proboszcza na pochowanie ojca w krypcie kościoła. Tam też ufundował powyższe epitafium, które jest sygnowane jego inicjałami „A. S.” Tablicę epitafijną charakteryzuje prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych płyt kommemoratywnych z XIX wieku.
Maria Działo, "Epitafium Ignacego Stanko", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ignacego-stanko