Dwa konfesjonały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Klasztor Sióstr Bernardynek
Tagi
Frączkiewicz Antoni
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/24835
Kategoria
konfesjonał
Ilość
2
Czas powstania
1730-1732
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, politurowane
Wymiary podstawowe
szerokość – około 210 cm
wysokość – około 270 cm
głębokość – około 70 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dwa konfesjonały przeniesione pod koniec XVIII wieku z katedry na Wawelu. Tuzin konfesjonałów do katedry zamówiono u Antoniego Frączkiewicza w latach 1730-1732 dzięki staraniom Jacka Łopackiego. W katedrze zachowały się tylko cztery, pozostałe przeniesiono do kościołów św. Krzyża w Krakowie (dwa), benedyktynów w Tyńcu (dwa) i do kościoła parafialnego w Raciborowicach (dwa).

Opis

Konfesjonał na rzucie prostokąta z wklęsło-wypukłym frontem, lekko wklęsłymi zapleckami o ściankach ujętych spływami wolutowymi. Siedzisko z drzwiczkami lekko wybrzuszonymi, ujęte pilastrami z wybrzuszonym i profilowanym gzymsem oraz półkolistym przyczółkiem z dwiema stykającymi się wolutami.

Zarys problematyki artystycznej

Antoni Frączkiewicz, twórca konfesjonałów w katedrze na Wawelu, częściowo ocalałych w innych kościołach diecezji krakowskiej, zajmował się również wykonywaniem mebli kościelnych i zakrystyjnych. Konfesjonały w kościele Bernardynek w Krakowie prezentują formy późnobarokowe, z efektownym przyczółkiem, liniami wklęsłymi i wypukłymi.

Streszczenie

Konfesjonały w kościele Bernardynek w Krakowie pochodzą z katedry na Wawelu. Wykonał je stolarz i snycerz Antoni Frączkiewicz w latach 1730-1732.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Dwa konfesjonały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-konfesjonaly-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności