Dwa konfesjonały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
konfesjonał
Miejsce przechowywania
przy ścianie zachodniej, pod chórem
Identyfikator
DZIELO/23961
Kategoria
konfesjonał
Ilość
2
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie, politurowanie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Konfesjonał o fantazyjnie wyciętej podstawie. Siedzisko ustawione na niskim cokole z drzwiczkami lekko wybrzuszonymi, ujętymi po bokach pilastrami, zdobionymi prostokątną płyciną i zamkniętymi profilowanym gzymsem. Powyżej pilastry zdobione kanelowaniem, zwieńczone wydatnymi, profilowanymi i ustawionymi pod kątem impostami. Przyczółek półkolisty, silnie profilowany. Ścianki zaplecka szerokie, zdobione wydłużonymi wolutami. W ściankach flankujących z boków siedzisko księdza prześwity z kratą.

Zarys problematyki artystycznej

Zespół dwóch konfesjonałów wykonanych w XVIII wieku, prezentujących formy późnobarokowe z efektownym przyczółkiem. Konstrukcja konfesjonału nawiązuje do stylu epoki, zarówno w partii podstawy o charakterystycznym dla baroku łuku wklęsło-wypukłym, jak i w partii zwieńczenia ścianek zaplecka dekorowanych wolutami. Nazwa konfesjonał wywodzi się od łacińskiego słowa „confiteri”, tzn. „wyznawać, spowiadać się”. Obecna forma konfesjonału, z kratą w części bocznej, została rozpowszechniona po soborze trydenckim dzięki staraniom św. Karola Boromeusza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dwa konfesjonały wykonane w XVIII wieku, usytuowane przy ścianie zachodniej pod chórem o dekoracji typowej dla czasów późnego baroku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Kobielus Stanisław, "Konfesjonał" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 9" , Lublin 2002

Jak cytować?

Maria Działo, "Dwa konfesjonały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-konfesjonaly-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności