Dwa anioły

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Giebułtów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Idziego
Kościół
Św. Idziego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/01408
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 78-80 cm
wysokość – 99 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Rzeźby wolnostojące, ścięte z tyłu, drążone; ustawione na zdwojonych, niskich cokołach, stojących na czterech płaskich nóżkach. Figury ustawione w kontrapoście o ożywionych pozach z rękami uniesionymi do góry. Twarze młodzieńcze o spokojnych, podobnych rysach; włosy średniej długości, falowane, zasłaniające uszy. Figury ubrane w złote szaty, mocno drapowane, odsłaniające jedno ramię. Polichromia ciała naturalistyczna, szaty i skrzydła złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety nieznana jest atrybucja i dokładny czas powstania omawianych rzeźb. Anioły często pojawiają się na kartach Pisma Świętego, np. we fragmencie hymnu „Gloria in excelsis Deo”, zwanym też popularnie hymnem anielskim, który według Ewangelii św. Łukasza miał być śpiewany przez anioły podczas narodzin Chrystusa (Łk 2, 14). Istoty te zgodnie z tradycją ikonograficzną ubrane są w tuniki podwiązane pasem i przedstawiają młodzieńców o męskich cechach twarzy. Mają bose stopy, które symbolizują gotowość spełnienia boskich poleceń lub stopy ubrane w rzymskie sandały. U ramion posiadają skrzydła oznaczające szybkość przenoszenia się z miejsca na miejsce. Misję posłańców najlepiej odzwierciedla również polskie tłumaczenie greckiego słowa „aggelos”, czyli „poseł”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźby przedstawiające aniołów, powstałe w XIX wieku w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim. Istoty te zgodnie z tradycją ikonograficzną ubrane są w tuniki podwiązane pasem i przedstawiają młodzieńców o męskich cechach twarzy. Mają bose stopy, które symbolizują gotowość spełnienia boskich poleceń. U ramion posiadają skrzydła oznaczające szybkość przenoszenia się z miejsca na miejsce.

Bibliografia

Moisan-Jabłońska Krystyna, "Obrazowanie walki dobra ze złem", Kraków 2002

Jak cytować?

Maria Działo, "Dwa anioły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-anioly

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności