Święta Rodzina

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Orawka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Jana Chrzciciela
Tagi
Święta Rodzina
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny północny
Identyfikator
DZIELO/04954
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1693-1705
Technika i materiał
olej na desce (?)
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz powstał w latach około 1693-1705 w nieznanym warsztacie malarskim. Umieszczono go w polu zwieńczenia ołtarza bocznego w kościele w Orawce.

Opis

Obraz w kształcie owalu przedstawiający Świętą Rodzinę ukazaną na tle wnętrza. Po lewej stronie siedzący na krześle ustawionym na podeście św. Józef z Dzieciątkiem. Twarz świętego o rysach dojrzałego mężczyzny z długim nosem, okolona siwą brodą i włosami. Ubrany jest czerwone spodnie, szarą suknię, ugrowy płaszcz i sandały. Dzieciątko ukazane jest w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo z głową odchyloną w lewo i szeroko rozłożonymi rękami. Twarz o rysach dziecięcych, pulchnych i zarumienionych policzkach z podkreślonym podbródkiem; włosy kędzierzawe. Ubrane jest w białą sukienkę, przewiązaną czerwonym paskiem. Po prawej stronie obrazu Matka Boska wstępująca jedną nogą na podest, podtrzymująca obiema rękami Dzieciątko. Maria ukazana jest w pozycji stojącej, zwrócona trzy czwarte w prawo. Twarz pełna o jasnej karnacji, oczy przymknięte, nos długi i prosty, włosy upięte z tyłu głowy. Ubrana jest w długą, różową suknię, ciemnobłękitny płaszcz okrywający plecy i ramiona oraz sandały. Nad głowami wszystkich postaci koliste nimby. Powyżej grupy, pośród obłoków ukazane dwa nagie, uskrzydlone putta trzymające koronę, wieniec oraz lilię na tle obłoków. Postacie flankują dwa stojące we wnętrzu wazony z liliami. Kolorystyka przytłumiona, brunatna; szaty wydobyte światłocieniem.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz Świętej Rodziny powstał prawdopodobnie w latach około 1693-1705, w czasie gdy proboszczem parafii był ksiądz Barny. Rozkwit kultu Świętej Rodziny miał miejsce w okresie od XI do XVI wieku. Początkowo postacie nazywane były „Trójcą Ziemską”, terminem, który wprowadził św. Bernardyn ze Sieny (XIV/XV wiek). Dzięki serii grafik, a później drukom ulotnym i dewocyjnym wizerunki Świętej Rodziny zyskały na znacznej popularności. Przedstawiały rodzinę podczas wykonywania codziennych obowiązków lub wydarzeń opisanych w ewangeliach. Przykład sceny, w której Maria i Józef trzymają na kolanach Dzieciątko, ukazany na obrazie w Orawce, należy do najczęściej przedstawianych. Treści ikonograficzne dzieła uzupełniają aniołki trzymające w dłoniach koronę, lilię i wieniec – symbole władzy, czystości i zwycięstwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz Świętej Rodziny powstał prawdopodobnie w latach około 1693-1705, w czasie gdy proboszczem parafii był ksiądz Barny. Umieszczony jest w zwieńczeniu ołtarza bocznego. Treści ikonograficzne dzieła uzupełniają aniołki trzymające w dłoniach koronę, lilię i wieniec – symbole władzy, czystości i zwycięstwa.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Święta Rodzina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swieta-rodzina-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności