Odpoczynek Świętej Rodziny w czasie ucieczki do Egiptu

Szerokość bez ramy – 70 cm
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Obraz przedstawiający odpoczynek Świętej Rodziny w czasie ucieczki do Egiptu powstał w czwartej ćwierci XVIII wieku. Pochodzi z kolekcji kardynała Jana Puzyny (nr 7).

Obraz w formie wydłużonego, stojącego prostokąta. Na pierwszym planie siedzą św. Józef oraz Maria z Dzieciątkiem, któremu podają owoce dwa putta. Matka Boska zwrócona w trzech czwartych w lewo, obiema rękami przytrzymuje Dzieciątko siedzące na jej kolanach. Twarz ma owalną, o wąskich oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną brązowymi włosami schowanymi pod welonem. Ubrana jest w różową suknię z bufiastymi rękawami oraz niebieski płaszcz zarzucony na kolana. Na głowie ma biały welon, zawinięty wokół szyi. Dzieciątko w pozycji siedzącej, ukazane frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w lewo. W prawej uniesionej ręce ma jabłko, lewą przytrzymuje owoce winogron i jabłka na kolanach. Twarz ma pociągłą, o pełnych policzkach, wąskich oczach, małych nosie i ustach; okoloną jasnymi włosami. Dzieciątko jest nagie, z wstążką zawiązaną w pasie. Po jego lewej putto zwrócone profilem w prawo, z wyciągniętymi ku niemu rękami, podaje mu na białej tkaninie owoce. Przepasane jest diagonalnie wstęgą z czerwonym płaszczem. Za Dzieciątkiem widoczna głowa drugiego aniołka. Za Marią siedzi św. Józef zwrócony w trzech czwartych lewo, z głową skierowaną w prawo. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, wąskich oczach i krótkim nosie, okoloną siwymi brodą i włosami z łysiną. Ubrany jest w jasnoniebieską tunikę i jasnobrązowy płaszcz zarzucony na prawe ramię i kolana. Postacie ukazane na tle gęstego lasu, z widocznym w oddali pejzażem górskim. Obraz ujęty profilowaną i złoconą ramą. Na odwrocie obrazu kartka: „ZE ZBIORÓW / KSIĘDZA Jana Kniazia z Kozielska / PUZYNY / KSIĘCIA BISKUPA KRAKOWSKIEGO / No 7”.

Sspękania warstwy malarskiej, pociemniały werniks.

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Odpoczynek Świętej Rodziny w czasie ucieczki do Egiptu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/odpoczynek-swietej-rodziny-w-czasie-ucieczki-do-egiptu