Feretron z Matką Boską i Dzieciątkiem oraz św. Janem Chrzcicielem

Świętej Trójcy
feretron
XIX wiek
drewno, techniki snycerskie i rzeźbarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie; olej na desce (?)
szerokość – około 70 cm
wysokość – około 90 cm
Agata Felczyńska

Feretron dwustronny, z podstawą prostopadłościenną, profilowaną, z otworami na drążki. Na podstawie obrazy z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Jana Chrzciciela ujęte drewnianą ramą ze złoconej i srebrzonej wici akantowej spiętej u góry koroną trzymaną przez dwa putta. Matka Boska lewą ręką przytrzymuje Dzieciątko siedzące na jej lewej nodze, w prawej ręce trzyma berło. Ma podłużną twarz o półokrągłych, równych brwiach, ciemnych oczach, wąskim nosie, niewielkich ustach i zaznaczonych policzkach. Jest ubrana w czerwoną suknię i ziemnoszary płaszcz. Na głowie ma zamkniętą, kameryzowaną koronę przytrzymywaną przez dwa anioły w długich, czewrono-czarnych sukniach, trzymające kwiaty lilii. Dzieciątko ukazane frontalnie, prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma kulę. Owalną twarz o ostrych rysach okalają pukle jasnobrązowych włosów. Dzieciątko jest ubrane w cienką, białą sukienkę związaną pod szyją czerwoną wstążeczką. Tło obrazu jednolite, ciemnobrązowe.
Z drugiej strony feretronu św. Jan Chrzciciel, ukazany w całej postaci, w wykroku na prawą nogę i głową przechyloną na lewe ramię. Prawą ręką trzyma długie drzewce zakończone krzyżem z przewiązaną banderolą z napisem „ECCE AGNUS DEI”, lewą unosi przed krzyżem. Ma szczupłą, owalną twarz z wąskim nosem i dużymi, ciemnymi oczami. Nosi wąsy i krótką brodę, a długie włosy spływają mu na plecy. Święty ma czerwony płaszcz przerzucony przez prawe przedramię, otaczający biodra i nogi. U jego stóp, po lewej stronie kompozycji leży baranek. Święty Jan został ukazany na tle pejzażu z drzewami i zabudowaniami.

Dobry.

Dziewiętnastowieczny feretron o cechach barokowych z przedstawieniami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Chrzciciela. Nie jest znane jego autorstwo ani pochodzenie, był stosowany w czasie uroczystych procesji.

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły Niżnego Podhala", Kraków 2004

Osoby związane z dziełem

Agata Felczyńska , "Feretron z Matką Boską i Dzieciątkiem oraz św. Janem Chrzcicielem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-z-matka-boska-i-dzieciatkiem-oraz-sw-janem-chrzcicielem