Feretron z obrazem Święta Anna nauczająca Marię

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Krzyszkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Tagi
feretron Nauczanie Marii św. Anna sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/26039
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromia, złocenie; olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Feretron z obrazem Święta Anna nauczająca Marię. Podstawa w kształcie leżącego prostopadłościanu wspartego na kulistych nóżkach, profilowana, z w otworami na drążki, złocona, z czerwoną płyciną pośrodku. Obraz otoczony złoconą, profilowaną ramą w formie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem półkolistym nadwieszonym. Rama flankowana liśćmi akantu tworzącymi spływy wolutowe, ze zwieńczeniem utworzonym z liści akantu zwijanych w symetryczne esownice. Na uskokach ramy niewielkie wazony.
W polu obraz przedstawiający Annę z Marią. W centrum kompozycji Anna siedząca na ławie, zwrócona w trzech czwartych w lewo, z głową i rękoma skierowanymi w prawo, w stronę Marii, prawą ręką przytrzymuje otwartą księgę, opartą na kolanie, a lewą obejmuje córkę. Twarz ma podłużną, o dużych oczach, uniesionych brwiach, prostym nosie i małych ustach. Na głowie ma jasnożółty welon, jest ubrana w długą, ciemnozieloną suknię i czerwony płaszcz okrywający jej nogi. Spod szat wystaje jej prawa stopa w sandale, wsparta na stopniu. Maria stoi przy lewym boku matki, ukazana jest z profilu, z głową skierowaną w górę i dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Ma pociągłą twarz o delikatnych rysach; okoloną długimi, jasnymi i falowanymi włosami. Jest ubrana w długą, różową suknię, przewiązaną w pasie wstążką, której końce skręcają się i rozwiewają do boku. Obie postacie mają wokół głów świetliste nimby.Tło sceny jednolite, jasnoniebieskie, w dolnej partii obrazu widoczna jasnobrązowa posadzka.

Zarys problematyki artystycznej

Temat św. Anny nauczającej małą Marię przedstawiony na obrazie feretronu stanowi jeden z ciekawszych wątków z jej ikonografii. Anna zazwyczaj ukazywana w pozycji siedzącej stanowi dominantę kompozycyjną tego typu scen, których dopełnieniem jest stojąca tuż obok mała Maria. Istotnym elementem przedstawienia jest trzymana przez świętą na kolanach otwarta księga „Starego Przymierza”. Według św. Ambrożego (ok. 339-397) już w wieku dziecięcym Maria miała zostać zapoznana z proroctwem Izajasza: „Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie go imieniem Emanuel” (Iz 7,14). Według tekstów apokryficznych (ProtEw Jk IV, 1) św. Anna poprzez odpowiednie wychowanie miała pouczyć córkę o zbawczym planie Boga.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Płótno obrazu sfalowane; przetarcia złoceń.

Streszczenie

Feretron z obrazem św. Anny nauczającej Marię powstał w XIX wieku. Temat obrazu odnosi się do tradycji, według której Anna miała pouczyć małą Marię o zbawczym planie Boga.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Feretron z obrazem Święta Anna nauczająca Marię", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-z-obrazem-swieta-anna-nauczajaca-marie

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności