Obraz powstał zapewne w XVIII wieku i jest współczesny barokowej nastawie, w której został umieszczony.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym. W centrum kompozycji przedstawiony Chrystus w typie Ecce Homo. Postać ukazana w pozycji stojącej, frontalnie z głową zwróconą nieznacznie w prawo. Ręce skrzyżowane na wysokości bioder, w prawej dłoni trzyma trzcinę. Chrystus przedstawiony jako młody mężczyzna o pociągłej twarzy, długich brązowych włosach i krótkim zaroście. Wzrok skierowany w dół. Na głowie Zbawiciela umieszczona cierniowa korona, a wokół niej świetlisty nimb. Tors nagi, wokół bioder udrapowane białe perizonium, na ramiona luźno narzucony czerwony płaszcz. Na drugim planie, z lewej strony kompozycji ukazany kamienny postument zwieńczony profilowanym gzymsem. Tło jednolite, ciemnobrązowe.
Obraz przedstawiający Chrystusa w typie Ecce Homo stanowi parę z wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej znajdującym się w prawej bramce ołtarza głównego. Oba dzieła wykonał ten sam artysta, niestety nie jest znane jego nazwisko ani dokładny czas powstania obrazu. Dzieło mogło zostać wykonane w podobnym czasie co nastawa główna w kościele w Harklowej tj. w XVIII wieku. Omawiany obraz przedstawia umęczonego Chrystusa w typie określanym w historii sztuki jako Ecce Homo (Oto człowiek). Jest to przedstawienie o charakterze pasyjnym tj. odnoszącym się do męki Chrystusa. Nazwa tematu nawiązuje do słów, jakie miał skierować do ludu żydowskiego Poncjusz Piłat po pojmaniu Chrystusa. Opis tych zdarzeń można odnaleźć w Ewangelii św. Jana: „Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: «Witaj, Królu Żydowski!» I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: «Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy». Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: «Oto Człowiek»” (J 19, 1-6).
Dobry.
Nie jest znany autor dzieła ani dokładny czas jego powstania. Obraz mógł zostać wykonany w podobnym czasie co nastawa główna w kościele w Harklowej czyli w XVIII wieku. Omawiany obraz przedstawia umęczonego Chrystusa w typie określanym w historii sztuki jako Ecce Homo (Oto człowiek). Jest to przedstawienie o charakterze pasyjnym tj. odnoszącym się do męki Chrystusa.
Justyna Kuska, "Ecce Homo", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ecce-homo-18