Figura przynależy do neoklasycystycznego ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej, powstałego tuż po wybudowaniu nowego kościół z lat 1816-1818, wzniesionego wg. projektu architekta Józefa Heintzego.
Pełnopostaciowa figura ukazuje stojącą frontalnie świętą niewiastę w kontrapoście. Święta z odchyloną nieznacznie do tyłu głową prawą ręką unosi na wysokości piersi trzymając w niej niezachowany przedmiot, lewą zaś lekko odsuwa od siebie. Kobieta ma pociągłą twarz o pucułowatych, rumianych policzkach, wyrazisty nos i usta. Jej głowę otaczają brązowe włosy spływające na ramiona. Ubrana jest w srebrzoną tunikę przewiązaną na piersi szarfą oraz narzucony na ramiona złoty płaszcz osuwający się z tyłu postaci. Spod tuniki widać fragment lewej stopy obutej w sandał.
Rzeźba nieznanej świętej męczenniczki z bocznego ołtarza różańcowego w Przecieszynie wyrasta z tradycji rokokowych realizacji, w które kształtowane były "manierą Fontany". Stąd też posiada teatralne upozowanie, "grając" sobie powierzone role, aczkolwiek nie są to figury zdeformowane lub manieryczne. Tendencję tę można było zauważyć np. w twórczości Francesca Placidiego (np. wystrój rzeźbiarski w Morawicy), lub też u Piotra Korneckiego (np. rzeźby u cystersów w Jędrzejowie lub w farze w Bochni). Brak atrybutu nie pozwala na jednoznaczne określenie przedstawionej osoby.
Rzeźby zaatakowane przez drewnojada, widoczne są niewielki ubytki (palce) oraz przetarcia warstwy malarskiej.
Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 492;
T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka Ziemi Krakowskiej, Kraków 1982, s. 401-402;
Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska, red. S. Brzezicki, J. Wolańska, Warszawa 2016, s. 1094.
Figura niezidentyfikowanej świętej przynależy do neoklasycystycznego ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej, powstałego tuż po wybudowaniu nowego kościół z lat 1816-1818, wzniesionego wg. projektu architekta Józefa Heintzego.
ks. Szymon Tracz, "Nieznana Święta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznana-swieta