Nieznana Święta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Przeciszów
Miejscowość
Przeciszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/23259
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
lata 1816-1818
Technika i materiał
drewno polichromowane, złocone i srebrzone, techniki snycerskie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 110 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura przynależy do neoklasycystycznego ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej, powstałego tuż po wybudowaniu nowego kościół z lat 1816-1818, wzniesionego wg. projektu architekta Józefa Heintzego.

Opis

Pełnopostaciowa figura ukazuje stojącą frontalnie świętą niewiastę w kontrapoście. Święta z odchyloną nieznacznie do tyłu głową prawą ręką unosi na wysokości piersi trzymając w niej niezachowany przedmiot, lewą zaś lekko odsuwa od siebie. Kobieta ma pociągłą twarz o pucułowatych, rumianych policzkach, wyrazisty nos i usta. Jej głowę otaczają brązowe włosy spływające na ramiona. Ubrana jest w srebrzoną tunikę przewiązaną na piersi szarfą oraz narzucony na ramiona złoty płaszcz osuwający się z tyłu postaci. Spod tuniki widać fragment lewej stopy obutej w sandał.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba nieznanej świętej męczenniczki z bocznego ołtarza różańcowego w Przecieszynie wyrasta z tradycji rokokowych realizacji, w które kształtowane były "manierą Fontany". Stąd też posiada teatralne upozowanie, "grając" sobie powierzone role, aczkolwiek nie są to figury zdeformowane lub manieryczne. Tendencję tę można było zauważyć np. w twórczości Francesca Placidiego (np. wystrój rzeźbiarski w Morawicy), lub też u Piotra Korneckiego (np. rzeźby u cystersów w Jędrzejowie lub w farze w Bochni). Brak atrybutu nie pozwala na jednoznaczne określenie przedstawionej osoby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Rzeźby zaatakowane przez drewnojada, widoczne są niewielki ubytki (palce) oraz przetarcia warstwy malarskiej.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 492;
T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka Ziemi Krakowskiej, Kraków 1982, s. 401-402;
Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska, red. S. Brzezicki, J. Wolańska, Warszawa 2016, s. 1094.

Streszczenie

Figura niezidentyfikowanej świętej przynależy do neoklasycystycznego ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej, powstałego tuż po wybudowaniu nowego kościół z lat 1816-1818, wzniesionego wg. projektu architekta Józefa Heintzego.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Nieznana Święta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznana-swieta

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności