Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Raba Wyżna
Miejscowość
Raba Wyżna
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Św. Stanisława
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prawa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/05710
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1765 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, pozłacanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 146 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 17,5 x 29,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Wyposażenie w kościele św. Stanisława w Rabie Wyżnej powstało prawdopodobnie przed 1765 rokiem, gdyż w aktach wizytacji z tego roku wymienionych jest siedem ołtarzy o innych niż w aktach poprzedniej (1728) wezwaniach i ilości. Według opisu ołtarze ozdobione były rzeźbą, miejscami pozłacane, polichromowane i posrebrzane, wszystkie miały malowane obrazy. Ołtarz główny był pod wezwaniem Świętego Krzyża, prawdopodobnie z wizerunkiem Ukrzyżowanego w polu głównym. Przez wzgląd na ikonografię figury obu świętych biskupów – Wojciecha i Stanisława – mogły znajdować się pierwotnie w ołtarzu bocznym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wymienionym w aktach wizytacji z 1765 roku. Podczas przebudowy kościoła rabiańskiego w latach 1841-1843 wszystkie ołtarze zostały „na nowo popostawiane” i pomalowane. Ich struktura architektoniczna została przebudowana z ponownym wykorzystaniem ich dawnych elementów, jak omawiane figury. Najprawdopodobniej wówczas umieszczono je wtórnie w ołtarzu głównym. Figury najpewniej razem z ołtarzem były odnawiane i odmalowywane w latach 1903, 1961-1969 i 1985.

Opis

Rzeźba drążona, ustawiona na niskiej podstawie na planie prostokąta. Figura zwrócona jest w trzech czwartych w prawo, w delikatnym kontrapoście, o łukowatym układzie sylwetki, odchylona w tył. Prawa ręka skierowana na pierś, w lewej, ugiętej ferula. Twarz ma pociągłą, szczupłą, z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi i łukami brwiowymi, z głęboko osadzonymi oczami, prostym nosem i otwartymi ustami, okoloną długą, falowaną i gęstą brodą. Włosy krótkie, kręcone, opadające na tył głowy. Święty ubrany jest w fioletową albę, białą rokietę, długą pomarańczową stułę z pozłacanymi brzegami oraz pomarańczową kapę z ciemnoróżową podszewką, zapiętą na piersi, opadającą na plecy, z rozwianym i zawiniętym na lewej nodze fragmentem tkaniny. Na głowie wysoka pomarańczowa infuła z pozłacanym krzyżem i brzegami. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźbę charakteryzuje smukłość ciała optycznie zwiększona przez wysoką infułę. Figura ukazana jest w ekspresyjnym, płynnym przegięciu ciała oraz układzie rąk, z sugestywną mimiką twarzy. Całość podkreślają silnie drapowane szaty, odzwierciedlające układ ciała postaci.
Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jego atrybutami są laska zakończona krzyżem patriarchalnym, wiosło i włócznia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne zabrudzenia, przetarcia polichromii i złoceń. Figura najpewniej razem z ołtarzem była odnawiana i odmalowywana w latach 1903, 1961-1969 i 1985.

Streszczenie

Obie figury biskupów – św. Stanisława i św. Wojciecha – powstały przed 1765 rokiem. Najprawdopodobniej pierwotnie znajdowały się w ołtarzu bocznym św. Stanisława, podczas remontu świątyni w latach 1841-1843 zostały wtórnie umieszczone w ołtarzu głównym. Święty Wojciech przedstawiany był w stroju biskupim, dlatego że w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią.

Bibliografia

Szydłowski Tadeusz, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, cz. 3: Województwo krakowskie, t. 1, z. 1: Powiat nowotarski", Warszawa 1938
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Pietrzak Michał, "Kronika parafii Raba Wyżna, t. 1: 1835-1993", Raba Wyżna-Kraków 2011

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności