Chór muzyczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
anielska muzyka instrumenty muzyczne
Miejsce przechowywania
zachodnia część nawy
Identyfikator
DZIELO/25165
Kategoria
chór muzyczny
Ilość
1
Czas powstania
po 1765 roku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, srebrzenie; olej na drewnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Parapet chóru muzycznego i jego balustrada powstały po wybudowaniu nowej świątyni, a więc po 1765 roku. W 1902 roku chór był odmalowany razem z całym wnętrzem kościoła przez Piotra Nizińskiego, malarza z Krakowa. W 1981 roku obrazy aniołków przeszły konserwacje wykonaną przez Małgorzatę Sulikowską.

Opis

Parapet chóru muzycznego wsparty na dwóch filarach, o kanelowanych trzonach w górnej części. Balustrada o wypukłej środkowej partii, na niskim cokole, podzielona na pola pilastrami, dźwigającymi profilowany gzyms stanowiący poręcz. W polach płyciny w formie stojącego prostokąta ujętego ramą, z malowanymi przedstawieniami muzykujących aniołów siedzących na obłokach. Aniołki w kolejności od lewej strony trzymają waltornię, wiolonczelę, skrzypce, następne dwa nuty, później skrzypce, flet poprzeczny i waltornię.

Zarys problematyki artystycznej

Dekoracja malarska balustrady chóru muzycznego odnosi się do funkcji tej części kościoła, gdzie powstaje oprawa muzyczna mszy świętej. Dlatego ilustruje putta śpiewające i grające na różnych instrumentach.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania drewna, przetarcia srebrzeń i polichromii.

Streszczenie

Chór muzyczny i jego balustrada powstały po wybudowaniu nowej świątyni, a więc po 1765 roku. Dekoracja malarska balustrady chóru muzycznego odnosi się do funkcji tej części kościoła, gdzie powstaje oprawa muzyczna mszy świętej.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Łętowni, Dokumentacja konserwatorska: Obrazy na parapecie chóru muzycznego w kościele parafialnym w Łętowni, woj. nowosądeckie.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chór muzyczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chor-muzyczny-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności