Św. Walenty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny św. Józefa
Identyfikator
DZIELO/01576
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowane, posrebrzane
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Walentego powstała zapewne w XIX wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu, być może podczas jednej z renowacji retabulum w XX wieku, kiedy to dodano do niego niektóre elementy dekoracji i figury.

Opis

Święty został ukazany frontalnie, w wykroku, z głową skierowaną w lewo, w wykroku, lewą ręką podtrzymuje otwartą księgę, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Jego twarz jest pociągła, o małych oczach, krótkim nosie i wąskich ustach, okolona brodą i krótkimi włosami. Ubrany jest w białą albę i posrebrzany ornat. Przy jego lewej nodze półpostać mężczyzny, który prawą ręką trzyma szatę świętego, ubrany jest w białą, przepasaną w talii tunikę. Polichromia ciała naturalistyczna, ornat posrebrzany.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę charakteryzuje statyczność i bryłowatość oraz uproszczenia w kształtowaniu partii anatomicznych i tkanin, reprezentuje ona jednak nieco wyższy poziom niż znajdująca się w tym samym ołtarzu figura św. Jana Ewangelisty.
Święty Walenty był biskupem i męczennikiem. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłana, albie z ornatem, rzadziej biskupim z infułą na głowie i w kapie. Niewielka postać u stóp świętego nawiązuje do historii uzdrowienia przez niego chorego na padaczkę. Święty jest patronem w chorobach nerwowych, padaczce i epilepsji.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia i delikatne przetarcia w partii polichromii i srebrzeń.

Streszczenie

Figura św. Walentego została wtórnie umieszczona w ołtarzu, być może podczas jednej z renowacji retabulum w XX wieku, kiedy to dodano do niego niektóre elementy dekoracji i figury. Święty Walenty był biskupem i męczennikiem. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłana, albie z ornatem, a niewielka postać u jego stóp nawiązuje do historii uzdrowienia przez niego chorego na padaczkę.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Walenty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-walenty-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności