Św. Szczepan

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny w północno-wschodnim narożniku nawy
Identyfikator
DZIELO/14070
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1779 rok
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 111 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 108 cm
Szerokość figury – 86 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Szczepana powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu i drążona, ustawiona na niskiej podstawie. Święty ukazany frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, o sylwetce lekko przechylonej w tył. W prawej, uniesionej ręce trzyma kamień, w lewej wysuniętej w bok liść palmy. Twarz ma szczupłą, kwadratową, o wyraźnie zarysowanej żuchwie, niewielkich, migdałowatych oczach, osadzonych blisko siebie, małym nosie i wąskich ustach. Włosy krótkie, silnie kręcone. Święty ubrany jest w albę, stułę skrzyżowaną na prawym boku, humerał, dalmatykę z płaskorzeźbionym wzorem kwiatowym i rocaille'em, na lewym przedramieniu ma manipularz. Figura niemal w całości złocona, alba i humerał srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Figura św. Szczepana pod względem formalnym odpowiada rzeźbom tworzonym w warsztacie Korneckich. Czas jej powstania wskazuje jednak, że została wykonana po rozwiązaniu warsztatu w Gdowie (1776) przez pracujących w nim dawniej braci, Antoniego i Ignacego Korneckich, synów Piotra Korneckiego.
Szczepan był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów, co zostało opisane w Dziejach Apostolskich (Dz 6, 1-6). Został postawiony przed Sanhedrynem (starszyzna żydowska, inaczej Wysoka Rada) za sprzeciw wobec prawa mojżeszowego, po czym wywieziono go poza miasto i ukamienowano. Święty Szczepan w ikonografii przedstawiany jest w stroju diakona, a jego atrybutem są kamienie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia w partii złoceń.

Streszczenie

Figura św. Szczepana powstała razem z całym rokokowym wyposażeniem kościoła w 1779 roku. Została wykonana przez współpracujących ze sobą braci – Antoniego i Ignacego Korneckich. Święty Szczepan w ikonografii przedstawiany jest w stroju diakona, a jego atrybutem są kamienie.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Biliński Piotr, "Raciechowice", Kraków 2003
Kornecki Marian, "Zabytki sztuki" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego, t. 1: Historia" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1970 , s. 285-356

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Szczepan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szczepan-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności