Rzeźba powstała w trzeciej ćwierci XVIII wieku jako element kompletu dekoracji rzeźbiarskiej ołtarza głównego w kościele św. Walentego w Krempachach.
Rzeźba ustawiona na niskim, prostopadłościennym cokole przedstawiająca św. Stanisława w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z prawa nogą ugiętą w kolanie, z krzyżem w prawej dłoni, z lewą ręką odsuniętą delikatnie w bok, z głową skierowaną ku górze. Twarz podłużna, okolona średniej długości, ciemnobrązową, bujną brodą, oczy skierowane ku górze, nos długi i szeroki, włosy średniej długości, kręcone. Święty jest ubrany w albę z długimi rękawami oraz złoconą kapę z czerwoną podszewką spiętą na piersi klamrą, spod kapy widoczna czerwona stuła, na stopach złocone buty, a na głowie infuła. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźb ołtarza głównego, w tym rzeźby św. Stanisława. Niewątpliwe zostały one wykonane przez spiskich rzeźbiarzy, którzy lubowali się w dominacji rzeźby figuralnej i ornamentalnej nad dekoracją malarską w dziełach małej architektury. Święty Stanisław ze Szczepanowa urodził się około 1030 roku w Szczepanowie, zmarł 11 kwietnia 1079 w Krakowie, był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Wojciecha, który zwykle występuje w parze ze św. Stanisławem w dekoracji ołtarzy.
Dobry.
Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźb ołtarza głównego, w tym rzeźby św. Stanisława. Niewątpliwe zostały one wykonane przez spiskich rzeźbiarzy, którzy lubowali się w dominacji rzeźby figuralnej i ornamentalnej nad dekoracją malarską w dziełach małej architektury. Święty Stanisław ze Szczepanowa urodził się około 1030 roku w Szczepanowie, zmarł 11 kwietnia 1079 w Krakowie, był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski.
Maria Działo, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-25