Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Krempachy
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Św. Marcina Apostoła
Tagi
rzeźba św. Stanisław
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/02951
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Spisz
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, srebrzone, złocone
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba powstała w trzeciej ćwierci XVIII wieku jako element kompletu dekoracji rzeźbiarskiej ołtarza głównego w kościele św. Walentego w Krempachach.

Opis

Rzeźba ustawiona na niskim, prostopadłościennym cokole przedstawiająca św. Stanisława w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z prawa nogą ugiętą w kolanie, z krzyżem w prawej dłoni, z lewą ręką odsuniętą delikatnie w bok, z głową skierowaną ku górze. Twarz podłużna, okolona średniej długości, ciemnobrązową, bujną brodą, oczy skierowane ku górze, nos długi i szeroki, włosy średniej długości, kręcone. Święty jest ubrany w albę z długimi rękawami oraz złoconą kapę z czerwoną podszewką spiętą na piersi klamrą, spod kapy widoczna czerwona stuła, na stopach złocone buty, a na głowie infuła. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźb ołtarza głównego, w tym rzeźby św. Stanisława. Niewątpliwe zostały one wykonane przez spiskich rzeźbiarzy, którzy lubowali się w dominacji rzeźby figuralnej i ornamentalnej nad dekoracją malarską w dziełach małej architektury. Święty Stanisław ze Szczepanowa urodził się około 1030 roku w Szczepanowie, zmarł 11 kwietnia 1079 w Krakowie, był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Wojciecha, który zwykle występuje w parze ze św. Stanisławem w dekoracji ołtarzy.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźb ołtarza głównego, w tym rzeźby św. Stanisława. Niewątpliwe zostały one wykonane przez spiskich rzeźbiarzy, którzy lubowali się w dominacji rzeźby figuralnej i ornamentalnej nad dekoracją malarską w dziełach małej architektury. Święty Stanisław ze Szczepanowa urodził się około 1030 roku w Szczepanowie, zmarł 11 kwietnia 1079 w Krakowie, był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Krempachy. Kościoły św. Marcina i św. Walentego", Kraków 2015
Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły polskiego Spisza", Kraków 2001
Skorupa Andrzej, "Cmentarny kościół w Krempachach" , „Podhalanka. Pismo Związku Podhalan” , s. 21-24
Janicka-Krzywda Urszula, "Zabytkowe kościoły Orawy, Spisza, Podhala, Gorców i Pienin", Kraków 1987
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-25

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności