Rzeźba przedstawia Chrystusa w grobie. Chrystus ukazany w pozycji leżącej na łożu pośmiertnym z głową lekko przechyloną w prawo, prawa ręka ułożona wzdłuż ciała, lewa spoczywa na tułowiu, nogi ułożone równolegle. Twarz owalna, szczupła, oczy zamknięte, długi i wąski nos, usta lekko rozchylone, okolona średniej długości brodą; włosy sięgające ramion, z przedziałkiem pośrodku, falowane. Chrystus okryty od pasa do kostek białą szatą ze złotą lamówką na brzegu. Na ciele widoczne rany po gwoździach i włóczni. Łoże wyścielone poduszką. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Figura Chrystusa zmarłego umieszczana w grobie w okresie Wielkiego Postu jest ilustracją słów ewangelii św. Mateusza: „Pod wieczór przyszedł zamożny człowiek z Arymatei, imieniem Józef, który też był uczniem Jezusa. On udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Wówczas Piłat kazał je wydać. Józef zabrał ciało, owinął je w czyste płótno i złożył w swoim nowym grobie, który kazał wykuć w skale. Przed wejściem do grobu zatoczył duży kamień i odszedł” (Mt. 27, 58-60). Postać Chrystusa według zaleceń kościelnych może być również malowana, co jednak jest prawie niespotykane. Ma przedstawiać martwego Chrystusa owiniętego w całun, tj. długie i lniane płótno. Według zaleceń kościelnych grób wielkopiątkowy powinien być usytuowany w miejscu godnym, pełnym odpowiedniego nastroju, nie w pobliżu ołtarza głównego, ani za ławkami, tak aby wierni nie siedzieli tyłem do grobu. Dlatego najczęściej na miejscu grobu wielkopiątkowego wybiera się kaplicę boczną, kryptę lub nawę boczną. Figura Chrystusa w grobie znajdująca się w kościele w Krempachach powstała w XX wieku. Przedstawia Chrystusa o idealizowanych rysach twarzy, a także poprawnie oddanych cechach anatomicznych. Jego ciało zgodnie z zaleceniami kościelnymi spowite jest całunem.
Dostateczny, uszkodzone mechanicznie prawe przedramię i stopy. Liczne odpryski warstwy malarskiej.
Rzeźba powstała w XX wieku. Przedstawia martwego Chrystusa w grobie, którego ciało do połowy owinięte jest całunem. Figura umieszczana jest w grobie wielkopiątkowym.
Maria Działo, "Chrystus w grobie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-w-grobie-3