Rzeźbę św. Pawła wraz z całym wystrojem rzeźbiarskim ołtarza głównego w Waksmundzie wykonał nowotarski rzeźbiarz Grzegorz Franciszek Bełtowski w 1909 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna ustawiona na niskim, prostokątnym cokole o ściętych narożach. Święty Paweł ukazany frontalnie, w pozycji stojącej, w delikatnym kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie. W prawej dłoni trzyma miecz, skierowany ostrzem w dół, a w lewej otwartą księgę. Ubrany w jest długą, zieloną suknię z długimi rękawami oraz czerwony płaszcz zarzucony na lewe ramię, z drugim końcem przewieszonym pod prawą ręką, zdobiony na obrzeżach stylizowaną wicią roślinną; na stopach ma założone ciemnobrązowe sandały. Twarz z długim i orlim nosem, wzrokiem skierowanym na księgę, okolona długą i ciemnobrązową brodą. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, opadające do tyłu na plecy. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, detale złocone i srebrzone.
Autorem dzieła jest Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918), pochodzący z Nowego Targu. Jego twórczość, mocno osadzona w tradycji XIX-wiecznej rzeźby sakralnej, inspirowana była dziełami tyrolskimi, które łączyły tradycję rzemieślniczą z wpływami stylów historycznych, m.in. neogotyku. Bełtowski zdobył uznanie w 1909 roku na Wystawie Przemysłu Liturgicznego w Pałacu Sztuki we Lwowie, podczas której otrzymał dyplom honorowy w kategorii rzeźba kościelna w kamieniu i drzewie. W latach 1881–1883 pełnił funkcję werkmistrza w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, gdzie nauczał stolarstwa, tokarstwa i snycerstwa użytkowego.
Omawiana rzeźba przedstawia św. Pawła. Jego sylwetka została ukazana w konwencjonalnej oraz statecznej pozie, a także zgodnie z tradycją ikonograficzną świętego, który w dłoniach dzierży charakterystyczne dla niego atrybuty: miecz, którym został ścięty oraz księgę – symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Brzegi płaszcza św. Pawła dekorowane są misterną, złoconą i stylizowaną bordiurą, inspirowaną haftami liturgicznymi tego czasu.
Rzeźbę św. Pawła wraz z całym wystrojem rzeźbiarskim ołtarza głównego w Waksmundzie wykonał nowotarski rzeźbiarz Grzegorz Franciszek Bełtowski w 1909 roku.
Maria Działo-Nosal, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-60