SDM_COVER_PHOTO

Grzegorz Franciszek Bełtowski

Zawód
rzeźbiarz
Data śmierci
09 stycznia 1918
Miejsce śmierci
Nowy Targ
Autor opracowania
Maria Działo-Nosal

Biogram

Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918) był rzeźbiarzem z Nowego Targu tworzącym dzieła sztuki sakralnej na przełomie XIX/XX wieku. W latach 1881-1883 pracował jako werkmistrz w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie w zakresie nauki stolarstwa, tokarstwa i zastosowanego snycerstwa.

W nekrologu artysty umieszczonym w Gazecie Podhalańskiej opisano jego działalnośc rzeźbiarską: „[...] Zmarły był szeroko znany ze swych prac jako artysta rzeźbiarz figuralny i plastyczny, obsyłając wystawy liturgiczne swemi pracami uzyskał szereg pierwszych odznaczeń. Szczególnie dał się poznać ze swych prac na Spiżu i Orawie. Walczył w ostatnich latach z trydnościami wojennymi, śmierć zaskoczyła Go jako kierownika cegielni miejskiej wywołując w otoczeniu powszechny żal z powodu utraty tego prawego i szlachetnego charakteru”.

Rzeźbiarz na Wystawie Przemysłu Liturgicznego w Pałacu Sztuki we Lwowie w 1909 roku uzyskał dyplom honorowany w grupie rzeźba kościelna w kamieniu i drzewie (w wystawie wzięło udział 132 firmy). W tym samym roku wykonał ołtarz główny w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie. Z tego względu należy przypuszczać, że już na początku XX wieku rzeźbiarz powrócił do Nowego Targu. W latach 1916-1917 pełnił funkcję kierownika w cegielni w tym mieście.

Należy zaznaczyć, że w tym samym czasie w Nowym Targu stolarstwem zajmowali się również inni Bełtowscy, być może spokrewnieni z Grzegorzem Franciszkiem:
– Józef Bełtowski (brał udział w odnowieniu kościoła św. Anny w Nowym Targu, wnętrze malował Adolf Bochyński w 1902 r.)
– Ludwik Bełtowski (wykonał roboty stolarskie przy odnowieniu Ratusza w Nowym Targu – przed 1890 rokiem)
– Juliusz Bełtowski (rzeźbiarz, podobnie jak omawiany Grzegorz Franciszek wykładał w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie). Ustalenie pokrewieństwa wspomnianych artystów wymaga dalszych badań i z pewnością przyczyniłoby się do lepszego zrozumienia ich twórczości oraz ewentualnej współpracy i wpływów, które na siebie wywierali.

Artysta zmarł nagle 9 stycznia 1918 roku w Nowym Targu.

Bibliografia

"Sprawozdanie z działalności "Ligi pomocy przemysłowej" za czas od 15.sierpnia 1908, do 31. grudnia 1909.", Lwów 1910
Olszewski Józef (red.), "Skorowidz Przemysłowo-Handlowy Królestwa Galicyi", Lwów 1912
Kowalik Beata, "Nowy Targ 1867-1918. Pół wieku, które zmieniło oblicze miasta", Nowy Targ 2006
"Nekrolog Franciszka Grzegorza Bełtowskiego" , Gazeta Podhalańska , s. 7
"Nekrolog Franciszka Grzegorza Bełtowskiego" , Gazeta Lwowska , s. 4
Jerzy Kowalczuk, "Szkoły przemysłowe we Lwowie w XIX i XX w. Tom IX, część 1. Miejska Szkoła Przemysłowa i Handlowa, Państwowa Szkoła dla Przemysłu Artystycznego, Państwowa Szkoła Przemysłowa", Kraków 2011

Jak cytować?

Maria Działo-Nosal, "Grzegorz Franciszek Bełtowski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/ludzie/grzegorz-franciszek-beltowski

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności