Matka Boska z Lourdes

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Waksmund
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Świętej Jadwigi Śląskiej
Kościół
Świętej Jadwigi Śląskiej
Tagi
Grzegorz Franciszek Bełtowski Matka Boska z Lourdes rzeźba XX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/10671
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1909 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Nowy Targ
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 184 cm
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźbę Matki Boskiej z Lourdes wraz z całym wystrojem rzeźbiarskim ołtarza głównego w Waksmundzie wykonał nowotarski rzeźbiarz Grzegorz Franciszek Bełtowski w 1909 roku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niskim postumencie z przedstawieniem Matki Boskiej z Lourdes. Maria ukazana frontalnie, w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie i z rękami złożonymi w geście modlitwy. Matka Boska ubrana jest w białą suknię ze złotą lamówką u szyi, przewiązaną w talii błękitną szarfą oraz biały płaszcz założony na głowę i spływający delikatnymi falami wzdłuż całej postaci, na brzegach obwiedziony złotą i dekoracyjną bordiurą. Twarz owalna z długim i wąskim nosem, z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem oraz dużymi i niebieskimi oczami; na głowie korona w typie otwartym. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.


Zarys problematyki artystycznej

Autorem dzieła jest Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918), pochodzący z Nowego Targu. Jego twórczość, mocno osadzona w tradycji XIX-wiecznej rzeźby sakralnej, inspirowana była dziełami tyrolskimi, które łączyły tradycję rzemieślniczą z wpływami stylów historycznych, m.in. neogotyku. Bełtowski zdobył uznanie w 1909 roku na Wystawie Przemysłu Liturgicznego w Pałacu Sztuki we Lwowie, podczas której otrzymał dyplom honorowy w kategorii rzeźba kościelna w kamieniu i drzewie. W latach 1881–1883 pełnił funkcję werkmistrza w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, gdzie nauczał stolarstwa, tokarstwa i snycerstwa użytkowego.

Jednym z jego dzieł jest omawiana rzeźba Matki Boskiej z Lourdes, którą charakteryzują idealizowane rysy twarzy oraz konwencjonalna, stateczna poza. Szaty drapowane są delikatnymi i wertykalnymi fałdami tworzącymi efekt monumentalności postaci, przy jednocześnie misternym i dekoracyjnym fałdowaniu płaszcza Marii. Brzegi płaszcza Matki Boskiej są także dekorowane złoconą i stylizowaną bordiurą, inspirowaną haftami liturgicznymi tej epoki.

Kult Matki Boskiej z Lourdes rozwinął się po objawieniach Bernadetty Soubirous w grocie Massabielle koło Lourdes, mających miejsce w 1858 roku. Stworzenie wizerunku Matki Boskiej zlecono artyście Josephowi-Hugus Fabischowi, który wykonał rzeźbę w białym marmurze karraryjskim na podstawie opisów wizjonerki. Rezultat prac Fabischa rozczarował jednak Bernadettę, a następnie i samego artystę. Mimo to, figurę umieszczono w grocie i w krótkim czasie stała się szeroko rozpowszechnianym wizerunkiem „Pięknej Pani”. Wzorowana na dziele Fabischa rzeźba w kościele w Waksmundzie jest jednym z wielu przykładów popularności tego przedstawienia.

Streszczenie

Rzeźba Matki Boskiej z Lourdes wraz z całym ołtarzem głównym powstała do nowo wybudowanego kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie w 1909 roku. Autorem dzieła jest Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918), pochodzący z Nowego Targu.

Bibliografia

Skorupa Andrzej, "Zabytkowe kościoły Niżnego Podhala", Kraków 2004
"Nekrolog Franciszka Grzegorza Bełtowskiego" , Gazeta Podhalańska , s. 7
"Nekrolog Franciszka Grzegorza Bełtowskiego" , Gazeta Lwowska , s. 4
Kowalik Beata, "Nowy Targ 1867-1918. Pół wieku, które zmieniło oblicze miasta", Nowy Targ 2006
Krasny Piotr , "Le vrai portrait de Notre-Dame. O próbach odnowienia ikonografii maryjnej w XIX wieku" , „Sacrum et Decorum” , s. 16-30

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska z Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-lourdes-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności