Rzeźbę Matki Boskiej z Lourdes wraz z całym wystrojem rzeźbiarskim ołtarza głównego w Waksmundzie wykonał nowotarski rzeźbiarz Grzegorz Franciszek Bełtowski w 1909 roku.
Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niskim postumencie z przedstawieniem Matki Boskiej z Lourdes. Maria ukazana frontalnie, w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie i z rękami złożonymi w geście modlitwy. Matka Boska ubrana jest w białą suknię ze złotą lamówką u szyi, przewiązaną w talii błękitną szarfą oraz biały płaszcz założony na głowę i spływający delikatnymi falami wzdłuż całej postaci, na brzegach obwiedziony złotą i dekoracyjną bordiurą. Twarz owalna z długim i wąskim nosem, z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem oraz dużymi i niebieskimi oczami; na głowie korona w typie otwartym. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Autorem dzieła jest Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918), pochodzący z Nowego Targu. Jego twórczość, mocno osadzona w tradycji XIX-wiecznej rzeźby sakralnej, inspirowana była dziełami tyrolskimi, które łączyły tradycję rzemieślniczą z wpływami stylów historycznych, m.in. neogotyku. Bełtowski zdobył uznanie w 1909 roku na Wystawie Przemysłu Liturgicznego w Pałacu Sztuki we Lwowie, podczas której otrzymał dyplom honorowy w kategorii rzeźba kościelna w kamieniu i drzewie. W latach 1881–1883 pełnił funkcję werkmistrza w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, gdzie nauczał stolarstwa, tokarstwa i snycerstwa użytkowego.
Jednym z jego dzieł jest omawiana rzeźba Matki Boskiej z Lourdes, którą charakteryzują idealizowane rysy twarzy oraz konwencjonalna, stateczna poza. Szaty drapowane są delikatnymi i wertykalnymi fałdami tworzącymi efekt monumentalności postaci, przy jednocześnie misternym i dekoracyjnym fałdowaniu płaszcza Marii. Brzegi płaszcza Matki Boskiej są także dekorowane złoconą i stylizowaną bordiurą, inspirowaną haftami liturgicznymi tej epoki.
Kult Matki Boskiej z Lourdes rozwinął się po objawieniach Bernadetty Soubirous w grocie Massabielle koło Lourdes, mających miejsce w 1858 roku. Stworzenie wizerunku Matki Boskiej zlecono artyście Josephowi-Hugus Fabischowi, który wykonał rzeźbę w białym marmurze karraryjskim na podstawie opisów wizjonerki. Rezultat prac Fabischa rozczarował jednak Bernadettę, a następnie i samego artystę. Mimo to, figurę umieszczono w grocie i w krótkim czasie stała się szeroko rozpowszechnianym wizerunkiem „Pięknej Pani”. Wzorowana na dziele Fabischa rzeźba w kościele w Waksmundzie jest jednym z wielu przykładów popularności tego przedstawienia.
Rzeźba Matki Boskiej z Lourdes wraz z całym ołtarzem głównym powstała do nowo wybudowanego kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie w 1909 roku. Autorem dzieła jest Grzegorz Franciszek Bełtowski (1859?-1918), pochodzący z Nowego Targu.
Maria Działo, "Matka Boska z Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-lourdes-4